Силeн зeмјотрес од 7,3 стeпени го погoди Нов Зеланд, издадено пpeдупредување за цунами

Поврзано

САД доби нова федерална држава

Долниот дом на Конгресот, во кој демократите имаат мнозинство, изгласаа со 216 гласа „за“ и 208 „против“ за иницијативата...

Пронајдени фалсифиkyвани вакцини на Фајзер во Мексико и Полска

Пронајдени се фалсификувани верзии на вакцината Фајзер против коронавирус во Мексико и Полска, соопшти американската фармацевтска компанија „Фајзер“. Властите во...

Се менува политичкиот баланс во САД: Претставничкиот дом изгласа Вашингтон да стане 51. држава

Мнозинството пратеници во Претставничкиот дом на американскиот конгрес, во кое демократите имаат мнозинство, гласаа за административниот округ на градот...
- Advertisement -

Силен земјотрес со јачина од 7,3 степени го погоди Нов Зеланд, поради што е издадено предупредување за цунами.

Брановите на цунами може да се формираат на 270 километри од епицентарот на земјотресот, објави Пацифичкиот центар за предупредување за цунами.

Ен-Би-Си Newsуз известува дека епицентарот на земјотресот е северо-источно од Нов Зеланд (источно од Окланд), а властите на островската земја ги предупредиле граѓаните кои живеат во близина на брегот да се искачат на блиските ридови.

Засега нема информации за можни штети и жртви. Земјотресот се случи само еден ден по земјотресот, со епицентар на 414 километри од Окланд.

Latest News

(Видео) Се зaпaли камион во Автокоманда

Скопските пожарникари вечерва интервенираа во населбата Автокоманда каде се запалил камион, дознава 24 Инфо. Според очевидци, запалениот камион е кај...

More Articles Like This