August 10, 2020, 8:48 am

Сименсон: Излезот на САД од СЗО е незамислив

Поврзано

Нов тест покажува кои маски се најефикасни

Група истражувачи од Универзитетот „Дјук“ создале едноставна техника за анализирање на ефективноста на повеќе видови маски за лице, кои...

Ekcплозијата во Бејрут cpaмни сè околу, но во православната црква недопpeн остана олтарoт

Само 12 минути пред разорната екплозија, свештеникот Јуил Насив со децата ја напуштил неговата грчка православна црква „Свети Димитрија“...

Bakцината пpoтив Koвид-19 нема да биде целосно ефикасна, смета главниот американски eпидeмиoлог

Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи оценува дека вакцината против вирусот корона нема да биде целосно ефикасна. На онлајн семинарот на...
- Advertisement -

Излезот на САД од Светската здравствена организација е незамислив, изјави помошникот генерален директор за општ менаџмент при СЗО, Стјуарт Сименсон.

Тој истакна дека САД и СЗО се „поврзани од самиот почеток“.

– САД, барем од 1902 година, се лидер на глобалното јавно здравје и не можам да замислам ситуација во која САД нема да бидат дел од СЗО и да придонесат за СЗО, како што тоа го прават сега, нагласи Сименсон за Си Ен Ен.

Тој потенцираше дека САД и другите членки го основале СЗО.

– СЗО имаше корист од големата несебичност на американскиот народ и речиси непроценливата техничка поддршка, додаде Сименсон.

Изјавата на Сименсон доаѓа речиси една недела откако американскиот претседател Доналд Трамп испрати писмо до СЗО, во кое се заканува дека засекогаш ќе го прекине финансирањето на таа организација и ќе ги повлече САД од неа, доколку не се обврзе дека „суштински ќе се подобри во следните 30 дена“, потсетува „Политико“.

Latest News

Денес не очекува coнчeвo време, попладне пopoeн дoжд и гpмeжи

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Попладне ќе...

Денеска некој ќе сака да ве oмaлoвaжи за да се издигнe ceбecи

Овен Денес ќе немате проблем со искажување на вашето мислење, но внимавајте да не навредите некого. На работното место ќе немате воопшто слободно време и...

Нов тест покажува кои маски се најефикасни

Група истражувачи од Универзитетот „Дјук“ создале едноставна техника за анализирање на ефективноста на повеќе видови маски за лице, кои веќе станаа дел од нашето...

Xaoc во Белорусија по изборите , во Минск пpoтести и ekcплозии (ВИДЕО)

Судири меѓу белоруската полиција и демонстрантите вчеравечер во Минск и Брест, по објавувањето на излезните анкети на претседателските избори. Долгогодишниот претседател на Белорусија, Александар Лукашенко,...

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Во 2001-ва од пoдметнати миHи кај Љуботенски бачила 3aгинаа осум бранители на Македонија

На 10 август 2001 година во 08,00 часот на месноста викана Љуботенски Бачила на шумскиот пат меѓу село Љубанци и село Љуботен, возило на...

More Articles Like This