Симптоми кои покажуваат дека ви се заканува мозочен удар

Поврзано

НОВ СВИНСКИ ВИPУС СЕ ФАЌА ЗА ОРОТО

Вирусите ги дочекаа своите пет минути на оваа планета. Во денови кога короната пустоши по светот и по Македонија,...

Цветот од липата ги y6ивa виpycитe и ги чиcти бeлитe дpoбoви

Липата во народната медицина се користи против здравствени тегоби, па дури и против анксиозност и нервоза. Цветот од липата...

Екстрактот од ова тропско дрво е 10 000 пати посилен убиец на ракот од хемотерапијата

Екстракт од тропско дрво е 10 000 пати посилен убиец на ракот од хемотерапијата Длабоко во џунглите на Амазон расте...

Симптоми кои покажуваат дека ви се заканува мозочен удар
Ако ги забележите овие симптоми, задолжително одете на лекар!

Шлогот настанува така што крвта не може да стигне до мозокот поради оштетените и здебелените артерии и така доаѓа до удар, кој ги оштетува мозочните функции и често доведува до парализа.

Затоа многу е важно да водите сметка за вашето тело и да внимавате на симптомите што укажуваат на тоа дека ви се заканува мозочен удар. Станува збор за следниве 6 симптоми…

1. Висок крвен притисок
Високиот крвен притисок е главен показател дека нешто не е во ред со вашиот кардиоваскуларен систем и дека постои можност да добиете мозочен удар. Затоа, многу е важно редовно да го контролирате притисокот и да посетите лекар кога ќе забележите дека е премногу висок.

2. Проблеми со видот
Состојбата пред шлог може да доведе до заматен вид, гледање двојно, па дури и губење на видот на едното око. Ако забележите нешто слично, веднаш повикајте итна помош, бидејќи така може да спречите несреќен случај.

3. Трнење на едната страна од телото
Ако почувствувате трнење на целата страна од телото или на еден дел од лицето, тоа е знак дека можеби сте преживеале послаб мозочен удар и затоа задолжително посетете лекар.

4. Вртоглавица и умор без причина
Ако одеднаш почувствувате голем умор или ви се заврти во глава, причината за тоа може да е состојба на предмозочен удар. Исто така, тоа може да значи дека веќе сте доживеале помал мозочен удар, па вртоглавицата и уморот се последици од тоа.

5. Силни мигрени и изненадни главоболки
Ако ви се случува во еден момент да почувствувате силни главоболки од кои не можете да размислувате и гледате, тогаш посетете лекар за да утврдите за какви главоболки се работи.

6. Болки во вратот и рамената
Ова е симптом што не мора секогаш да е поврзан со мозочен удар, но ако забележите болки во вратот и рамената, а ништо не сте правеле физички, тогаш сепак прегледајте се, бидејќи тоа може да укажува на пукнат крвен сад во мозокот кој ги притиска нервите и доведува до болка во тие мускули.

Актуелно

МИХАИЛОВ ДО СДСМ : Господо од СДС, Вашите 5 минути поминаа, доаѓа правдата во Македонија!

После вчерашните обвинувања од страна на Кире Михаилов, партиски активист и член на ВМРО ДПМНЕ дека против него се...

Преговори нема ни годинава, Германија се пишмани

Германија, која од денеска го презема ротирачкото шестомесечно претседавање со Европската унија од Хрватска, не може да вети почеток на преговорите за членство со...

(Видео) Заев да каже за што ги пoтpoшил парите од Дака и дали го полни пpaвоcудcтвoто со негови луѓе за да бeгa од пpaвдaтa

Зоран Заев вчера призна дека се сретнал со српскиот бизнисмен кој го слушнавме како кажува дека му дал 300.000 евра. Заев мора да собере...

(Видео) Повторно дpaма во cyдницата, Боки 13 обвинyвa за намecтено cyдење

Денес во Кривичниот суд треба да започне судењето за „Меѓународен сојуз“, а на обвинителна клупа седат пратеничката Фросина Ременски и Бојан Јовановски. Овој предмет ќе...

Почнува пријавувањето за гласање на лицaтa со Koвид-19, во caмoизoлaција, бoлни, нeмoќни и хpoничнo бoлнитe

Почнува пријавувањето до Општинските изборни комисии на лицата со Ковид-19 и во самоизолација, на болните, немоќните и хронично болните за гласањето на предвремените парламентарни...

Повеќе вести