November 29, 2020, 8:39 pm

Синдикатот добил ветување дека присилно никој нема да се брка од администрација

Поврзано

„Тешки муабети“ во 22:00 на Инфомакс: Тема „македонски тероризам“

Вечерва уште едно издание на „Тешки муабети“ во 22:00 часот на Фејсбук страницата на Инфомакс. Главната тема ќе биде...

Бoлниците преполни, досега xocпитализирани 1282 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 813 пациенти...

Инспектор Илиевски: Има ли образовен kpиминал кај владиниот генерален секретар Зекири

Ако отворите по интернет порталите, па и на Vikiped страницата, Кој е Мухамед Зеќири новиот генерален секретар на Владата...
- Advertisement -

Присилно отпуштање на административци ќе нема. Ова ветување од власта му било дадено на Синдикатот на работниците од УПОЗ, дознава Фактор. Само ако некој сака доброволно да си замине од државна работа во приватниот сектор, каде што ќе има можност и за повисока плата, ќе ја напушти административната служба.

„Во целата предлог-програма на Владата, како и во сите разговори кои Синдикатот на УПОЗ ги имаше со владини претставници, е договорено дека нема да има присилно отпуштање од работа во администрацијата, туку дека ќе има доброволен премин во приватниот сектор на вработените, каде што тие ќе имаат можност за повисоки плати. Тоа преминување ќе се прави преку преквалификации на работниците, за да стекнат вештини за приватните компании“, вели за Фактор Трпе Деаноски, генерален секретар на Синдикатот на УПОЗ.

Ова следува откако премиерот Зоран Заев, пред да се формира новата Влада, најави дека ќе мора да се случи отпуштање на околу 20 илјади административци.

Инаку, Синдикатот на УПОЗ ги опфаќа вработените од државната управа, а тоа се оние во агенциите, министерствата, фондовите, општините, како и во правосудните органи, кои бројат околу 20 илјади работници. Тука не влегуваат врабтените во МВР, одбраната, здравството, културата, како и оние во јавните претпријатија, кои всушност се многу поширок поим и го сочинуваат јавниот сектор.

Извор: Фактор

Latest News

„Тешки муабети“ во 22:00 на Инфомакс: Тема „македонски тероризам“

Вечерва уште едно издание на „Тешки муабети“ во 22:00 часот на Фејсбук страницата на Инфомакс. Главната тема ќе биде...

(Фото) Дневно имаме по 40 починати и над 1000 зaболени од коpoнавирус, а Филипче и Заев си тераат партиски состаноци

Македонија го доживува можеби најлошиот период со коронавирусот од почетокот на неговото ширење. Повеќе од еден месец, земјава брои дневно над 1.000 заболени, а во...

Социјалдемократската младина го избра новото раководство

На првата седница на Централниот одбор на Социјалдемократската младина на Македонија (СДММ), која се одржа денеска, беа избрани новите тела и органи на младината...

Марин ќе троши за пари лампиони и светилки додека Аеродром се гyши во cмог и луѓе умиpaaт од корона

Марин ќе троши за пари лампиони и светилки додека Аеродром се гуши во смог и луѓе умираат од корона, цели Златко Перински од ВМРО-ДПМНЕ. -Пред...

Регистрирани рекордни температури: Најтопла ноемвриска ноќ во Сиднеј во историјата

Најтопла ноемвриска ноќ е забележана во Сиднеј, а дневната температура треба да достигне до 40 степени Целзиусови денес. Во текот на ноќта се измерени 25,4...

More Articles Like This