СИНДИКАТОТ ЗА ОДБРАНА И БЕЗБЕДНОСТ СО СВОИ БАРАЊА: Од Шеќеринска бараме почитување на правата кои ни се скратени

Поврзано

ЈСП СО ИЗВЕСТУВАЊЕ: Од утре нема да важи бесплатниот јавен превоз за возрасни лица

ЈСП Скопје информира дека од утре, вторник (2.06.2020 год) нема да важи бесплатното користење на јавниот превоз за возрасни...

МВР: 585 прекршувања на мерките за заштита од пандемијата за едно деноноќие

Министерството за внатрешни работи во континутитет презема мерки за контрола на почитување на одлуките на владата поврзани со справување...

МАКЕДОНИЈА ВРАТЕНА НА ЦРНАТА ЛИСТА: Црна Гора повторно зaбрани влез на македонски државјани во земјата

Црногорскиот Институт за јавно здравје го ажурираше списокот на земји со активна стапка на случаи на ковид-19 на помалку...

Синдикатот на одбраната и безбедноста (СОБ) денеска на прес -конференција го искажаа револтот на вработените во Министерството за одбрана и во АРМ поради, како што посочија, непочитување и намалување на правата од работен однос на вработените во МО и во АРМ.

Владата, тврдат, на 22 јануари 2019 година донела уредба за престанување на важноста на уредбата за утврдување на посебни специјалности од особено значење за АРМ. Тоа значи дека се укинува право од работен однос односно додаток на плата, предвиден во член 153 од Законот за служба во АРМ.

Бараат од министерката за одбрана Радмила Шекеринска до донесување нови законски решенија веднаш да се отпочне со почитување на правата од работен однос во делот на додатоци и надоместоци на плата согласно Законот за работни односи .

– Бараме зголемување на плата во МО и во АРМ од најмалку 10 проценти и зголемување на дневницата како надоместок за дежурство, стража, терен, обезбедување на државната граница и слично, од досегашните 610 денари за 25 часовен ангажман, на осум проценти од просечната нето плата односно околу 2.000 денари, рече претседателот на Синдикатот Ристо Ајтов.

Од СОБ најавија дека доколку продолжи намалувањето и непочитување на правата од работен однос во делот на додатоци и надоместоци на плата, ќе се покренат судски спорови пред надлежните судови.

– Се сомневаме дека причината е да се изгуби мотивот за тужби бидејќи ова е право од работен однос, за што на суд работниците го добиваат. Најмалку 50 бода, затоа што Законот вели дека додатокот на плата со оваа уредба е од 50 до 1.300, што значи секоја тужба судот ќе ја досуди во корист на работникот со најмалку 50 бода на месечно ниво, а претворени во пари се преку 2.000 денари по човек. Правото за побарување застарува три години наназад, појасни Ајтов.

Додаде дека веќе имале доставено барање за средба со министерката Шекеринска на која би разговарале на оваа тема, но се уште немале одговор.

Ајтов информира дека СОБ веќе изработува Предлог-закон за изменување и дополнување на Зкаонот за одбрана и на Законот за служба во АРМ.

Како што рекоа меѓу другото на денешната прес-конференција, МО подолг период не исплаќа надоместоци на плата како што се надоместок за работа во празник, за работа во ден на неделен одмор, во смени, за ноќна работа, за прекувремена работа, трошоци за службено патување во земјава и надомест на бонус плата доколку остварил повеќе од 150 часа прекувремено во текот на годината.

Актуелно

(Видео)СО ЦИСТЕРНА ВЛЕТА МЕЃУ ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Инцидент на протестот во Минеаполис, САД – возач на цистерна влета во толпата демонстранти

Возач на цистерна со својот камион влета во толпа демонстранти кои протестираат во Минеаполис, САД. Инцидентот се случил на...

(Во живо)ТЕНЗИИ, СОЛЗАВЦИ И ШОК БОМБИ ВО ВАШИНГТОН: Демонстрантите се судрија со полицијата на пат кон Белата Куќа

Растат тензиите во САД откако група демонстранти се собраа пред Белата Куќа во американската претстолнина Вашингтон, во рамки на протестот за Џорџ Флојд -...

ЗАЕВ „БЕГА“ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Наместо во самоизолација поради контактот со Мухамед Зекири, Заев во кафана со цела камарила

Наместо во изолација поради блиските контакти со Мухамед Зекири кои во претходните денови речиси со сигурност ги имал, Заев реши да се качи на...

РЕГИСТРИРАНИ НОВИ 24 CЛУЧAИ НА ЗAРAЗEНИ ВО СКОПЈЕ: Еве во кои општини се нoвoзaбoлeнитe

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19. По општини: Бутел – 6, Чаир – 11, Гази Баба – 1, Карпош –...

(ФОТО) ВУЛИН СО ПРАШАЊЕ ДО ШЕКЕРИНСКА: Зошто не се сликаш пред кyкacт крст кој е нaциcтички cимбoл?

Фотографијата на Шеќеринска пред симболите на УЧК денеска ја коментира и официјален Белград односно српската влада и еден од најблиските луѓе на претседателот Вучиќ. Според...

Повеќе вести