СИТЕЛ ДОЗНАВА: Нуклеарната проба која ја изврши Северна Кореја завчера, почуствувана е и во Македонија

Поврзано

MИЦКОСКИ: Во декември велеа дека буџетот е ликвидeн за сега да се зaдoлжaт 870 милиони евра

На новинарско прашање за новите задолжувања на Владата Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вели дека во декември власта велеше...

(ФОТО) ДЕМИР: Кандидатката за пратеник на СДСМ Љатифа Шиковска фaтeнa на дeлo како врши пoткyп на гласачи во Шуто Оризари

Денес кандидатката за пратеник на СДС Љатифа Шиковска фатена на дело како врши поткуп на гласачи во Шуто Оризари. Треба...

СОСТОЈБАТА НА KOВИД-19 ВО МАКЕДОНИЈА: Пет пoчинaти во последните 24 часа, 35 нoвoзaрaзeни

Министерството за здравство информираше дека во последните 24 часа има пет починати од Ковид 19 во Македонија и 35...

Нуклеарната проба на Северна Кореја се почувствувала и во Македонија. Ова го потврдиле и апаратите на Македонскиот Институт за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија.

06052016192926_north-korea-ready-for-fifth-nuclear-test-384d2d20063c655b1474e9598bd0756b

Земјотресот кој го предизвика пробата во Северна Кореја бил со јачина од 5,3 степени по реихтер.

Директорот на Институтот за Сеизмологија вели, во моментов главната загатка за светот е дали бомбата на Северна Кореја е Атомска или Хидрогенска.

Севернокорејските власти, преку државната телевизија, се заканија дека со  вчерашниот тест на светот му докажале дека можат да ја уништат Америка.

Советот за безбедност на Обединетите Нации, по состанокот зад затворени врати на САД, Јапонија и Јужна Кореја се согласи дека пробата која ја изврши Северна Кореја е најмоќната подземна експлозија на северот и дека  дополнително ќе преземат значителни мерки и санкции како одговор.

Гаревски вели дека македонскиот ИЗИС во деведесетите имал комуникација со северно-корејците на кои Македонија им продавала застарена сеизмолошка технологија од времето на Југославија.

И на крај се извинуваме на Агенцијата за Медиуми што не успеавме да обезбедиме став од лидерот на Северна Кореја Ким Јонг Ун.

Превземено од Сител-Љупчо Златев

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести