СИТЕ ИНВЕСТИТОРИ ОДАТ ВО СРБИЈА: Преку 30 странски инвестиции ја прескокнале Македонија и инвестирале во Србија!

Поврзано

НЕМА КРАЈ НА ЗАДОЛЖУВАЊЕТО: Владата нè задолжи со дополнителни 700 милиони евра

Седумстотини милиони евра е сумата со која попладнево се задолжи земјава преку издавање на еврообврзница. Алсат дознава дека каматната...

ДРЖАВАТА НАМЕСТО ДА ПОНУДИ РАКА, СЕ НАДМУДРУВАШЕ: Процедурите за финансиска помош прекомплицирани, институциите крајно некоординирани

Благоја Грозданов од Институтот за сметководители вечерва на Телевизија 24 со бројни kpитики кон владата за начинот на носење...

АНГЕЛОВСКИ ТВРДИ: Она што требаше да се исплати како бруто плата се исплаќа во помала вредност

Мартин Ангеловски од Туристичко-угостителската комора при ССК, вечерва во Телевизија 24 истакна дека во моментов угостителскиот сектор преживува и...

Нова Влада, пад на странските инвестиции во земјава. Податоците покажуваат дека владата на СДСМ е далеку зад темпото на претходната Влада која беше силно посветена на инвестициите, и во делот на странските инвестиции и отворањето нановите работни места.

Бројките покажуваат дека Македонија не веќе посакувана дестинација за инвеститорите и инвестициите не заобиколуваат.

Министерот за економија на Србија Горан Кнежевиќ изјави дека “подобрената бизнис клима во Србија донела странски директни инвестиции во вредност од 2,6 милијарди евра во 2017 година. Кнежевиќ оцени дека деловното опкружување во Србија не е на идеално ниво, но дека се движи во вистинска насока. “

Од друга страна без разлика што Македонија е четири пати помала по број на жители, кога ќе се видат економските бројки односно странските директни инвестиции Србија за Македонија изгледа како економски тигар, пишува MBH.

Во првите 9 месеци од 2017 година, во Македонија влегле скромни 45 милиони евра, странски директни инвестиции, Но тоа што загрижува е дека во третиот квартал НБРМ регистрираше одлив (повеќе одлив отколку прилив ) на странски инвестиции за околу 50 милиони евра после подолго време.

Уште не се објавени странските директни инвестиции за цела 2017 година туку само за првите 9 месеци, но со оглед дека странските инвестиции влегле во минус уште во третиот квартал, а вкупните странски дирентни инвестиции за првите девет месеци се само 45 милиони евра, добро упатени извори велат дека четвртиот квартал нема да се разликува многу од првите три квартали. И дека вкупните странските инвестиции за 2017 година нема да надминат повеќе од 70-80 милиони евра!

Актуелно

(Видео)СО ЦИСТЕРНА ВЛЕТА МЕЃУ ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Инцидент на протестот во Минеаполис, САД – возач на цистерна влета во толпата демонстранти

Возач на цистерна со својот камион влета во толпа демонстранти кои протестираат во Минеаполис, САД. Инцидентот се случил на...

(Во живо)ТЕНЗИИ, СОЛЗАВЦИ И ШОК БОМБИ ВО ВАШИНГТОН: Демонстрантите се судрија со полицијата на пат кон Белата Куќа

Растат тензиите во САД откако група демонстранти се собраа пред Белата Куќа во американската претстолнина Вашингтон, во рамки на протестот за Џорџ Флојд -...

ЗАЕВ „БЕГА“ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Наместо во самоизолација поради контактот со Мухамед Зекири, Заев во кафана со цела камарила

Наместо во изолација поради блиските контакти со Мухамед Зекири кои во претходните денови речиси со сигурност ги имал, Заев реши да се качи на...

РЕГИСТРИРАНИ НОВИ 24 CЛУЧAИ НА ЗAРAЗEНИ ВО СКОПЈЕ: Еве во кои општини се нoвoзaбoлeнитe

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19. По општини: Бутел – 6, Чаир – 11, Гази Баба – 1, Карпош –...

(ФОТО) ВУЛИН СО ПРАШАЊЕ ДО ШЕКЕРИНСКА: Зошто не се сликаш пред кyкacт крст кој е нaциcтички cимбoл?

Фотографијата на Шеќеринска пред симболите на УЧК денеска ја коментира и официјален Белград односно српската влада и еден од најблиските луѓе на претседателот Вучиќ. Според...

Повеќе вести