СИТЕ КОНТРА ЗАЕВ: И владеачката Алтернатива смета дека 22 дена по вонредната состојба се премалку за да се подготват за избори

Поврзано

(Видео) Плажата во село Стeњe беше гордост, а сега е pyинa која ја покажува нecпосoбноcтa на оние кои ветуваа живот

Плажата во село Стење на Преспанското Езеро беше гордост на туристичките работници од овој регион и потврда за далеку...

Жителите се гнeвни на оваа нeчecнa влacт

Кандидатот за пратеник во изборната единица 2 на ВМРО-ДПМНЕ, Дарко Костовски заедно со носителот на листа во изборната единица...

Македонија ќе се иcпрaви и гордо ќе чекори напред, Радишани е за Обнова на Македонија

Го посетив населеното место Радишани, како и црквата “Св. Наум Охридски” каде што успеав да се сретнам со неколку...

И владеачката партија Алтернатива е на ставот дека не можат да се организираат избори за 22 дена по завршувањето на изборите.

За партијата Алтернатива нeприфатливо е престојните избори да се одржат на крајот на јуни поради, како што велат, состојбата со епидемијата, но и психолошката неподготвеност на народот за одржување на избори во услови на општа здравствена kpиза.

Арбен Лбеништа од Алтернатива, во емисијата „Патот кон“ на Алсат телевизија истакна дека одржувањето на изборите 22 дена по завршувањето на вонредната состојба е неприфатливо од повеќе причини.

Според него, ова брзање не е разумно, првенствено од здравствени причини, со оглед на состојбата со корона вирусот кај нас.
Втор проблем кој што тој го посочи е тоа што 22 дена по вонредната состојба не е добро време за избори, затоа што граѓаните мора да бидат психички подготвени за овој процес, затоа што станува збор за иднината на земјата.

Претставникот на Алтернатива, Арбен Лабеништа вели дека за нив прифатливо е на гласање да се оди и во август.

– Kрајот на август, создава простор за друга можност – да закрепнат сите проблематики со кои денес се соочува нашето население и многу комотно, на крајот на август, да се оди на избори, секако почитувајќи ги сите здравствени мерки кои ќе бидат потребни и во тој период, рече Лабеништа.

Актуелно

Мицкоски во Гевгелија,Дојран,Богданци и Валандово, носителите на листи во голем број активности и средби со граѓани

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носителите на листи ќе остварат средби со граѓани и ќе дадат изјава за медиуми во...

(Аудио) Вице Заев и екипата купуваат гласови во Струмица?

Веќе проверената технологија на купување на гласои за која читавме и слушавме на снимка што ја објави италијанскиот весник „Ла верита“ повторино е активирана...

Се огласи поранешниот воџа на „Koмитите“ за операцијата Атлантик: Жути никогаш не наведнал и нема да наведни кичма како тебе „Кико“

Љупчо Палевски попладнево на прес конференција со јавноста сподели документи и докази за следење на македонски граѓани поради наводен домашен тероризам, поточно македонски екстремизам....

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Свети Николе

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со жителите на Свети Николе. Проследете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/602440627318143/

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се легитимира промената на името. За...

Повеќе вести