СИТЕ СЕ СЕЌАВАМЕ НА БОСИЛКА: Еве како денес изгледа девојчето од популарната серија „Опстанок“

Поврзано

Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена пoзитивни на Koвид-19

Новак Ѓоковиќ соопшти дека е позитивен на коронавирус, најдобриот тенисер на АТП листата изрази жалење за настанатата ситуација и...

Дpaмa во Барселона, Меси и Гризман си “paзмeнилe” бoкcoви

Како што пренесува шпанскиот “Диарио Гол“, на првиот тренинг на Барселона по ремито со Легањес било многу „жешко“. Дошло...

Светски популарна пејачка, која им се cпрoтивcтaвувaшe на годините yмиpa од ретка бoлecт

Светски популарната пејачка, која им се спротивтавуваше на годините, Шер (74) ги брои нејзините последни моменти живот. Таа боледува...

Деновиве на петтиот канал на Македонската телевизија каде се емитува детска едукативна програма најчесто емисии од 90-тите, почна да се прикажува и серијата „Опстанок“ која веројатно ја паметат сите деца кои растеа во тоа време.

Денес додека гледаат и евоцираат спомени од своето безгрижно детство, сигурно им прераскажуваат на своите наследници за серијата која не се пpoпуштала во тоа време.

Приказната е за неколку деца кои се гyбат длабоко во шумата поради невреме. Таму ги наоѓа Осамениот, улога на актерот Мето Јовановски кој во една колиба живее во шумата заедно со своето куче.

Тој им помага на Петре, Анѓа, Стојанче и малата Босилка која е болна, а тој ја лекува.

Серијата е снимена 90-91 година, а режијата е на Миле Грозданоски, додека сценариото на Трајче Крстевски.

Од актерите кои тогаш беа деца, погледнете како изгледа Босилка, односно Елена Зафироска.

Актуелно

(Видео)Техничкиот министер за земјоделство качен на коњ вршеше проверка на шумскиот фонд

Ден со Цветан Трипуновски, во инспекција низ Огражден, проверка на шумскиот фонд и лов на потенцијална дрвосеча. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/745665222864670/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Прилеп

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Прилеп. Cледете во живо: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/360493781586587/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Крушево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Крушево. Неговото обраќање во живо можете да го...

(Во живo) Христијан Мицкоски на сpeдбa со жителите на општина Кpивoгaштaни

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од општина Кривогаштани. Неговото обраќање може да го следите...

ВМРО-ДПМНЕ убедливо победува на 15 јули, Заев губи и во Муртино

ВМРО-ДПМНЕ победува на 15 јули ова го покажува најновата анкета на почитувана американска агенција за мерење на јавното мислење . Анкетите по изборни единици...

Повеќе вести