October 24, 2021, 8:18 am

Ситуацијата излегува од контрола: Уапceни неколку Срби во Косово

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Косовската полиција денеска приведе тројца Срби во полициската станица, кои поставуваа билборд „Добредојдовте во Заедницата на српски општини“ во Грачаница.
Членовите на КПС потоа го отстраниле билбордот и ги однеле младите во полициска станица.
По апсењето, тие мораа да пишуваат изјави, а полицијата им рече дека ќе уапси секој што ќе постави билборди со оваа содржина, бидејќи, како што рече самата полиција, забрането е поставување на таков билборд, бидејќи тоа е провокација.

„Прашањето е каков криминал е да се залага за формирање на Заедница на српски општини, што е обврска што Приштина ја презеде со Бриселскиот договор, што го потпиша во 2013 година“, стои во соопштението на Канцеларијата за Косово и Метохија.

Тие понатаму прашуваат врз основа на што Приштина апси луѓе кои само се залагаат за почитување на Бриселскиот договор и кои се залагаат за формирање на ЗКК, за која српскиот народ во Косово и Метохија чекаше 3077 дена, и чија формација беше ратификувана од Собранието на таканареченото Косово.
„Дали денешните постапки на косовската полиција значат дека ЗКК стана забранет збор на Косово и Метохија? И дали Приштина ќе ги уапси лидерите на ЕУ кои исто така го потпишаа Бриселскиот договор и гарантираа формирање на ЗКК “, се продолжува во соопштението.
Без Унијата на српски општини како основа на процесот на нормализација и рамка за остварување на потребните колективни права на српскиот народ на Косово и Метохија, нема иднина на дијалог.

Latest News

Eднa гoдинa oд cmpттa нa Амди Бајрам

Денеска се навршува една година од смртта на поранешниот пратеник и политичар, Амди Бајрам. Тој беше долги години претседател...

More Articles Like This