January 17, 2021, 9:53 am

Сијарто: Унгарија ќе ја произведува руската вакцина

Поврзано

Фејсбук и инстаграм ги одблokираа профилите на Трамп

Фејсбук и Инстраграм му ги вратија профилите на актуелниот американски претседател Доналд Трамп кому му беа претходно блокирани. Претходно, Марк...

Руската вакцина може да ја запре пaндемијата, тврдат европски медиуми

Русија ја направи вакцината „Спутник V“ и покажа можност за самостојно развивање на лек што може да ја потисне...

(Видео) Илјадници мигpaнти од Хондурас се упатија кон американските граници

Илјадници мигранти од Хондурас во колони тргнаа кон американските граници надевајќи се дека новиот претседател, Џо Бајден, ќе ги...
- Advertisement -

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто објави дека на унгарските експерти ќе им биде дозволено да ги посетуваат местата за производство на руската вакцина КОВИД-19.

Високиот функционер потврди дека Будимпешта примила примероци од вакцината и соодветната документација.

Во исто време, рускиот министер за здравство Михаил Мурашко изјави дека унгарските експерти треба да ја посетат производната страница следната недела.

Унгарија ќе започне со увоз на руска вакцина COVID-19, вели министерот за надворешни работи
Тој додаде дека Русија е подготвена да ја сподели технологијата за производство на вакцина за коронавирус со Унгарија преку рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ).
Претходно овој месец, г-дин Сијарто рече дека неговата земја ќе започне да купува руска вакцина КОВИД-19 во декември во мали дози со цел да ги заврши клиничките испитувања и лиценцирањето на нејзиното тло. Министерот додаде дека Будимпешта очекува да добие повеќе дози во јануари и можно лансирање на домашно производство.

Latest News

Додиќ: Ќе се откaжеме од 9 јануари кога САД ќе се откажат од 4 јули

Српскиот член и претседател на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, рече дека Република Српска ќе се откаже на 9...

More Articles Like This