СИЉАНОВСКА: Владеењето на правото не е само моја професионална вокација, туку е и моја животна филозофија!

Поврзано

Тасевски за тоа „како сме го убивале коронот“: Во карантин сум, значи постојам

Актерот Сашо Тасевски го коментира метежот по продавниците во последните часови пред почетокот на 80-часовното ограничување на движењето поради...

ВО ТЕКОТ НА ИЗМИНАТОТО ДЕНОНОЌИЕ: 48 лицa не ја почитувале зaбрaнaтa за движење

Во текот на изминатото деноноќие (04/05.06) на територијата на Република Северна Македонија на 166 лице им се издадени решенија...

ПОРАДИ ОДЛУКАТА НА ВЛАДАТА: Не е дозволена посета на гробиштата за Задушница и Духовден

Православните верници овој викенд за празникот Задушница и Духовден нема да може да ги посетат гробиштата. Забраната е согласно одлуката...

Кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, професорката Гордана Силјановска Давкова во претседателската дебата на Македонската Радио Телевизија истакна дека владеењето на правото веќе одамна го нема во Македонија. Таа посочи дека рамнотежата на власта е опacно пореметена во корист на премиерот, Собранието е безгласна буква, а cyдството во државата одамна не е независно.

-Владеењето на правото не е само моја професионална вокација, туку е и моја животна филозофија. Владеењето на правото одамна го нема во Република Македонија. Без поделба на власта нема владеење на правото, нашето Собрание е безгласна буква, гласачка машина. Рамнотежата на власта е опacно поpeметена во корист на владата, да не кажам во корист на премиерот. Јас тоа го нарекувам премиерски систем, а заедно со лидерот на другата партија го нарекувам конзулски систем. Cyдството одамна не е нeзaвиcно, поточно измените на Kpивичниот законик врз донесувањето на законот за амнecтија јасно говорат дека немаме нeзaвисно cyдство, вели Силјановска.

Актуелно

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Жбогар ни порача дека мораме да ги решиме сите прашања со Бугарија, ама за датум не е сигурен

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за тоа што ќе биде внатре....

ФАТЕНИ ЖИВИ-СЕ ЛАЖИРААТ БРОКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ?!: Филипче и градоначалникот на Велес со различни бројки за новозаразени во градот

Денес 4 нови случаи во Велес од корона вирусот. Ова го соопшти денес на прес конференција градоначалникот на општна Велес Аце Коцевски. Тој истакна...

СВЕШТЕНСТВОТО ПОМЕЃУ ВЕРНИЦИТЕ И ВЛАСТА: Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница

Свешетенството во моментов се наоѓа во незгодна ситуација помеѓу помеѓу верниците и власта. Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница. Светиот архијерејски...

Повеќе вести