СИ ЗАВРШИЈА РАБОТА: Во буџетот за 2020 година САД не одели средства за ВОА и РСЕ во Македонија!

Поврзано

НОВ СКАНДАЛ: Советник на Заев со закани кон Дурловски

Денес во 12ч, советникот на Заев, Ф. А. (вработен во владата како советник за младите во Скопје), вербално му...

ОСМАНИ СО ШАМАР ЗА ЗАЕВ: Наместо да тераат предизборна кампања, партиите да ја креваат свеста за опасностите од коронавирусот

Во гостувањето во „Топ Тема“, вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи потенцираше дека партиите имаат штабови во секое село...

ЌЕ ВАЖИ ЗА СИТЕ РАБОТНИ МЕСТА: Усвоен Протоколот за превентивни мерки за сите работни места

Владата на денешната седница го усвои протоколот за превентивни мерки за сите работни места за спречување на пренесувањето на...

Администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп поднесе предлог буџет за 2020 година кој предвидува намалување на средствата за меѓународни програми за 22 процента, вклучувајќи и укинување на три сервиси на Радио Слободна Европа (РСЕ), како и „прекинување на операциите во Црна Гора и Македонија”. Со буџетот помалку средства се предвидени и за Гласот на Америка и Радио Слободна Азија.

Според тој предлог, буџетот на РСЕ треба да се намали од 124 милиони долари, колку што беше во 2019 година, на 87 милиони во 2020 година.

Намалувањето предвидува сеопфатни мерки на штедење, вклучувајќи укинување на грузискиот, татар-башкирскиот и северно-кавкаскиот сервис во текот на фискалната 2020 година.

Исто така, со предлог буџетот се предвидува и редукција во рамки на балканскиот сервис „прекинување на операциите во Црна Гора и Македонија”.

Истовремено, со предлог буџетот за 2020 година се предвидени помалку финансиски средства за Гласот на Америка, Радио Слободна Азија и во други емитери на Агенции за глобални медиуми на САД.

Предлог буџетот на Трамп за 2020 година е најголем во историјата на САД и изнесува 4,7 билиони долари, вклучувајќи зголемување на трошоците за одбрана за 750 милијарди долари и 8,6 милијарди за изградба на физички бариери на границата со Мексико.

Предлогот буџетот е испратен до Конгресот на САД, кој има клучна улога во конечната одлука за државниот буџет.

Актуелно

НЕ СЕ 67 ТУКУ 76 НОЗАРАЗЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: Дури 52 се од Скопје!

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 885 тестирања, а регистрирани се 76 нови случаи...

И КАТИЦА ПРОПЕА: Се менувал член во законот за Заев да добие ослободителна пресуда за „Поткуп“, обвинителката во целост се согласува завршните зборови на...

Екс обвинителката Катица Јанева во заршните зборови за случајот рекет ги покажа своите гласовни способности и пропеа изнесувајќи низа на скандалозни тврдења. Јанева во своето...

(Видео) ПОЧНА ГРАЃАНСКАТА ВОЈНА ВО АМЕРИКА?!: „Падна Рим“, им се удри ли нивниот камен од глава?!

Многумина гледам по социјалните мрежи ликуваат на она што се случува во Америка, велат нека видат како ни беше нам со наместени граѓански војни,...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА: Вилма не ме мрази туку ми љубомори, ама ако нека пукне

Дека е прљав играч, дека е злобен може да кажам. Орце се заебал, мене не можеше да ме купи. Може некој друг може да...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА ЈАНЕВА: Кичеец бил испраќан да снима политичари и бизнисмени како агент провокатор

Од досега изведените докази на обвинителството можеме да заклучиме дека сведокот Јордан Камчев во неколку наврати сведочеше за сознанија кои ги добил од трети...

Повеќе вести