Си ја зацементира власта: Путин потпиша закон со кој ќе остане претседател уште 12 години

Поврзано

Руckaта амбасада со peakција до Буjap Ocmaни: Руcиja ќе ја има предвид солидарноста на Makeдонија со CAД

Руската амбасада со реакција на изјавата на министерот за надворешни работи, Бујар Османи, кој на својот Твитер профил активностите...

Русија експресно возврати на caнкциите и протepaните дипломати

Русија на својата територија ќе забрани работа на фондации и невладини организаци кои ги контролира американскиот Стејт департмент и...

Му се зakaнуваат со нacилно xранење: Нaвални ослабнал 15 килограми поради штpaјkот со глад

Aдминистрацијата на затворот во кој се наоѓа рускиот опозиционер Алексеј Навални се заканува дека ќе го храни со сила,...
- Advertisement -

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон со кој се усогласува законодавството за избори и референдуми со измените и дополнувањата на Уставот на Руската Федерација и, меѓу другото, му дава за право на сегашниот шеф на државата повторно да се кандидира.

Релевантниот документ беше објавен на официјалниот интернет портал за правни информации.

Развиени се бројни одредби од законот во согласност со измените и дополнувањата на уставот. Според една од новините на основниот закон, ограничувањето на бројот на мандати за време на кое истото лице може да биде претседател на Руската Федерација се однесува на сегашниот шеф на државата, без да се земат предвид неговите претходни претседателски мандати. На тој начин, на сегашниот претседател му е дозволено да биде претседател за уште два мандата.

Овој документ предвидува дека може да се избере државјанин на Руската Федерација кој има најмалку 35 години и има постојан престој во земјата најмалку 25 години, а исто така нема и никогаш немал дозвола за државјанство или престој на друга држава. Шефот на државата. Оваа одредба не се однесува на Русите „кои претходно имаа државјанство на државата што беше усвоена или дел од нив беа усвоени во Руската Федерација во согласност со федералното уставно право“.

Претходно, овој закон беше усвоен од двата дома на парламентот – Советот на Федерацијата и Државната дума.

Latest News

Албанија и Косово ќе формираат федерација, Курти ветува референдум за федерализација

При посета на Албанија во Март годинава, новиот Косовски премиер, Албин Курти, ги повика Албанците да гласаат за промени...

More Articles Like This