September 30, 2020, 11:49 am

СКАНДАЛОЗНО ПРИЗНАНИЕ НА ЗАЕВ: Подготвени сме да прифатиме географска одредница за новот име!

Поврзано

Царовска: Ќе има падови и проблеми на платформата,

Министерката за образование и наука Мила Царовска на денешната прес-конференција истакна дека речиси се е подготвено за почеток на...

Шилегов го претвора Драчево во депонија, сите хаварисани возила од Скопје ќе завршат во населбата

Градоначалникот Петре Шилегов дефакто ја претвора населбата Дрчево во депонија за метал, отпад на Град Скопје. Попладнево Советот на...

(Видео) Пендаровски станува првиот претседател што го прекршил уставот

Претседателот на Македонија Стево Пендаровски ќе стане првиот претседател на држава кој носел противуставни одлуки откако ја загуби поддршката...
- Advertisement -

Да му дадеме шанса на успехот, но притоа ќе кажам: ние сме подготвени за географска одредница и до тука ќе застанам затоа што прашањето е суштествено и треба да дадеме шанса низ преговорите во изнаоѓање на решение, изјави Заев.

 

Подготвени сме за географска одредница, изјави вечерва на прес-конференција македонскиот премиер Зоран Заев посочувајќи дека прашање за спорот за името што Македонија го има со Грција е суштествено и оти треба да се даде шанса низ преговорите да се изнајде решение.

– Сакам нашите граѓани да знаат и граѓаните од соседна Грција да знаат, но сакам навистина да успееме во преговарачкиот процес, и затоа е секогаш тука дозата на внимателност. Да му дадеме шанса на успехот, но притоа ќе кажам: ние сме подготвени за географска одредница и до тука ќе застанам затоа што прашањето е суштествено и треба да дадеме шанса низ преговорите во изнаоѓање на решение, изјави Заев на заедничката прес – конференција со евроамбасадорот Самуел Жбогар.

Истовремено, додаде тој, „заедно, секоја можна идеја, која што ќе доведе до решението, дали е драфт верзија на меѓународен договор што ќе го официјализира она што е поприлично решено, според мене, симболите МК, МКД и слично, а другото би било основа да се продолжи процесот на ОН преку господинот Метју Нимиц, користејќи ги сите билатерални средби, меѓу мене и премиерот Алексис Ципрас, помеѓу министерот Димитров и министерот Коѕијас“.

– Се што може да помогне кон изнаоѓање на решение треба да го искористиме. Ние јавно ги коментираме сите настани и јавно сме позиционирани. Дискутираме и внатрешно помеѓу институциите и политичките партии, а истовремено сме фокусирани на суштествени чекори кои ќе доведат конечно до решавање на овој чуствителен проблем во интерес на двете земји во преговарачкиот процес, рече Заев на прес-конференцијата. (МИА)

25 КОМЕНТАРИ

Latest News

Србите и понатаму нема да можат во земјите од Европска унија

Земјите членки на ЕУ, денес ја сменија листата на третите земји за кои не важат рестрикциииите за влез во...

Царовска: Ќе има падови и проблеми на платформата,

Министерката за образование и наука Мила Царовска на денешната прес-конференција истакна дека речиси се е подготвено за почеток на новата учебна година која ќе...

Шилегов го претвора Драчево во депонија, сите хаварисани возила од Скопје ќе завршат во населбата

Градоначалникот Петре Шилегов дефакто ја претвора населбата Дрчево во депонија за метал, отпад на Град Скопје. Попладнево Советот на Град Скопје донесе одлука за...

(Видео) Пендаровски станува првиот претседател што го прекршил уставот

Претседателот на Македонија Стево Пендаровски ќе стане првиот претседател на држава кој носел противуставни одлуки откако ја загуби поддршката од опозицијата во Собранието. Пратеникот Антонио...

Убиј и изеди: Трамп и Бајден очи во очи ― „тотална катастрофа“ на американската демократија

Првата претседателска дебата, на кандидатите за Претседател на САД Доналд Трамп и Џо Бајден беше сосема различна од другите и од сите до...

More Articles Like This