CКАНДАЛО3НО ПРИЗНАНИЕ НА КАЦАРСКА: „КАМЧЕВ МИ Е КУЌЕН ПРИЈАТЕЛ, МОЈАТА ЌЕРКА РАБОТИ КАЈ НЕГО 10 ГОДИНИ„

  • March 20, 2019
  • Коментари

На вечерашното гостување во 1ТВ, судијката Добрила Кацарска кажа и за предметот на СЈО под името „Империја“, каде што во пpитвор заврши и бизнисменот Орце Камчев.

Кацарска зборуваше и за полицаецот што го бранеше Зијадин Села, како и за пресудата за случајот „Тенк„ во која затворски казни добија екс премиерот Груевски и поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска.

Судијката Добрила Кацарска во синоќешното гостување во 1ТВ, рече дека и покрај пријателството со Камчев кое трае со години, не можела да донесе никаква одлука во негова корист. Таа рече дека нејзиниот татко и таткото од Камчев биле другари, а додека пак нејзината ќерка веќе 10 години работела во приватната клиника „Систина„ која е во сопственост од Орце Камчев.

-Орце Камчев ми е куќен пријател. Мојот татко и неговиот татко беа другари. Мојата ќерка 10 години работи во Систина кај Орце Камчев, но јас не можам да донесам одлука во корист на Орце Камчев, иако сме пријатели со години.

Фамлијата Камчеви ги чувствувам како моја фамилија- истакна Кацарска.

-Немав ниту трошка сомнеж дека обвинетите од 27 април, се виновни рече судијката Добрила Кацарска.

Кацарска во емисијата зборуваше и за Абдуљфета Алими, полицаецот кој го бранел Зијадин Села, но на снимките се гледало дека Алими исто така сторил кривично дело. Таа рече дека навистина Алими го спасил Зијадин Села, но на снимките се гледал како тој ги дава клучевите од вратата.

Тое е кривично дело, а спасувањето на Села е после направеното кривично дело – изјави Кацарска.

Судијката ја изрече пресудата во траење од две години за поранешниот премиер Никола Груевски, кој беше обвинет во случајот „Тенк“.

Во таа судска постапка изрече ито така и шест години за поранешната министерка за внатрешни Гордана Јанкуловска и шест ипол години за Ѓоко Поповски, помошник министерот за внатрешни работи.

-Да се фаворизира еден економски оператор, да се дозволи дури и да ги кажува спецификациите во јавната набавка… дури и кога се пишувале тие карактеристики што треба да ги има возилото, се отишло до таму што и техничките грешки се содржани како во понудата, така и во тендерската документација. Исполнети се сите елементи за кривично дело и затоа е таа пресуда потврдена од Апелацискиот суд, изјави Кацарска.

Претходно «
Следно »