September 28, 2020, 11:24 pm

СКАНДАЛ: Во Дрисла скоро година не се мери загадување на воздухот, Град Скопје се правда дека нема надлежност да бараат спроведување на мерења

Поврзано

Четири скопски села четири дена ќе останат без вода

Од ЈП Водовод и канализација е добиено известување дека во период од 29.09.2020 до 02.10.2020 година, поради чистење и...

Првиот снег го обели Пелистер

Првиот снег го обели Пелистер

Aеродром сè уште на врвот со најмногу заболени од коронавирус – Проверете колку има во другите скопски општини

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини...
- Advertisement -

Надлежните во „Дрисла“ последните мерења на загадувањето околу депонијата на нивната веб-страница ги објавиле во декември 2017 година. Според Дијана Велјановска, шеф на Кабинетот на директорот Горан Ангелов, мерењата се скапи и не може да се прават често, пишува Макфакс.

„Мерењата ги прави ФИНКИ и ние не сме во можност постојано да плаќаме за да се извршуваат овие мерења. Согорувањето е контролирано и се почитуваат востановените стандарди“, вели Велјановска за Макфакс.

Граѓаните во блиските населени места до скопската депонија „Дрисла“ реагираат дека постојано се чувствува енормната загаденост, мирис на чад од најразлични материи што согоруваат во печките на депонијата. Оваа состојба се влошува во вечерните часови.

Град Скопје се оградува и од таму велат дека тие немаат надлежност да бараат од „Дрисла“ да спроведува мерења.

Latest News

Ковачки: Некој сака да заборави дека СДСМ беа лојални поcлушници на Белград

Полковникот и член на Извшрниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки во своето готување во телевизија Алфа истакна дека некој...

Ковачки: Шекеринска доби на подарок од Боки 13 кондури од 2 илјади евра, а го лaжaт народот со ваучери од 6 илјади денари

Говорејќи за ckaндалите на актуелната власт, полковникот Драган Ковачки ја потсети јавноста на подароците кои ги добивала Радмила Шекеринска од Боки 13 како и...

Докторатот на Јетон Шаќири на 21 година бил тexничка гpeшкa

Министерот за информатичко општество, Јетон Шаќири, денеска на првата официјална прес конференција соопшти дека дошло до техничка грeшка при поднесување на документите на мојата...

Се огласи Пандев за состојбата со коронавирусот во клубот

Вечерва излезе веста за хаосот со Ковид-19 во екипата на Џенова. Имено, во Џенова се потврдени дури 14 случаи (8 фудбалери). Со оглед дека следи...

Мижите и се ситите на нeпрaвдaта врз Јанкуловска, ама аплаудирате на kpиминал и kopупција овие две години

Сите што мижите и се ситите на нeправда каде што Гордана Јанкулоска е ставена во затвop за Мерцедес набавен 20 пати поефтино од колите...

More Articles Like This