СКАНДАЛ ВО ОПШТИНА ЦЕНТАР: Саша Богдановиќ префрлил 530 илјади евра пари на граѓаните на приватна фирма без постапка на јавен оглас!

Поврзано

СДСМ има кoaлицијa без изборна програма, тоa е нeдoзвoливo

Вечерва во емисијата на ТВ Алфа „Заспиј ако можеш“ гостуваше екс-амбасадорот на Македонија во Лондон Јован Донев. Тој кажа дека...

Мора да ја обновиме почитта кон вас, кон македонскиот народ кој го пoнижиja

Професор Гордана Силјаноска Давкова, носител на листата на кандидати за пратеници во ИЕ 1 на коалицијата Обнова за Македонија...

На 15-ти јули да ја испратиме во минатото оваа нeнaрoднa влacт предводена од Заев и СДСМ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва од скопска Кисела Вода ги повика граѓаните на 15 јули да стават крај...

Членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Зекир Рамчиловиќ истакна дека Саша Богдановиќ 4 години по ред ги злоупотребувал парите на граѓаните на општина Центар и преку договори во 4 очи склучувал милионски тендери.

-Според јавно достапните информации преку електронскиот систем за јавни набавки, Богдановиќ од позиција на директор на Јавното претпријатие Паркинзи на општина Центар, во период од 4 години, односно за 2014, 2015, 2016 и 2017 година, склучувал договор за изнајмување на систем за СМС наплата, без претходно распишување на оглас. Договорен партнер на ПОЦ во милионската зделка, во период од сите 4 години се јавува една иста фирма, тоа е фирмата ВИСТА ГРУП ДООЕЛ Скопје. Богдановиќ без јавен оглас, со договор во 4 очи од парите на центарци кон ВИСТА ГРУП во 2014 година префрлил 7.223.446 денари, во 2015 година, 7.740.177 денари, во 2016 година 7.740.177 денари, а во 2017 година 10.329.309 денари, при што за 4 години исплатил над 33 милиони денари, односно 530 илјади евра, посочи Рамчиловиќ.

Потенцира дека 530 илјади евра од парите на граѓаните без постапка на јавен оглас Саша Богдановиќ ги префрлил на приватна фирма.

-Богдановиќ наместо да се грижи за јавниот интерес, се погрижил да и овозможи милионски профит на ВИСТА ГРУП. Богдановиќ треба да им одговори на граѓаните како исплаќал милиони од сметката на ПОЦ без притоа да распише јавен оглас и да бара најповолен понудувач, со што би заштедил огромен дел од исплатените средства. Ова е навистина огромен скандал и типичен пример за злоупотреба на парите на граѓаните. Ова е пример за неодговорно однесување, рече Рамчиловиќ.

Истакна дека граѓаните тоа го гледаат и оти тие тоа ќе го казнат на претстојните локални избори на 15 октомври.

Актуелно

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка...

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека се на Стојче Чифлигароски, сопственик...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

Повеќе вести