СКАНДАЛ: Државната новинска агенција kpши изборен молк

Поврзано

Пoчинaлe 17 лицa, peгиcтpиpaни 123 нoвoзaбoлeни лицa вo изминaтoтo дeнoнoќиe

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.598 тестирања, а регистрирани се 123 нови...

Македонскиот oфицep нeмa jyжнoaфpикaнcки coj нa виpycoт, cтaнyвa збop зa нигepcки coj

Македонскиот офицер кој беше донесен од Африка не е заразен со јужноафриканскиот сој на корона вирусот, туку кај него...

Џафери: Paмaзaн Бajpaм нeкa дoнece пoлни cpца и yм co yбaви и пoзитивни миcли

Овој празник кој е посветен на милоста, љубовта и меѓусебното простување, нека донесе полни срца и ум со убави...
- Advertisement -

Тања Милевска, дописничката од Брисел на државната новинска агенција МИА на социјалната мрежа Твитер го прекрши изборниот молк.

Милевска, на англиски јазик пишува твитови во кои ја споменува едната од политичките партии и отворено агитира за другата.

Таа вели дека биле приведувани активисти од полицијата затоа што се шегувале, иако истите беа повикувани на разговор затоа што на социјалните мрежи правеа кривично дело “изборна измама”.

Имено, приведените давале насоки за гласање со кои би се создавале неважечки ливчиња и така во заблуда ги ставале гласачите на една политичка партија.

Редакцијата на Инфомакс нема да ги објави пишувањата на Милевска, затоа што тоа би значело кршење на предизборниот молк. Но ова однесување на претставник на државна новинска агенција, мора да биде нотирано

Latest News

Пoчинaлe 17 лицa, peгиcтpиpaни 123 нoвoзaбoлeни лицa вo изминaтoтo дeнoнoќиe

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.598 тестирања, а регистрирани се 123 нови...

More Articles Like This