August 11, 2020, 2:34 pm

СКАНДАЛ: СДСМ целосно го исфрли македонското знаме во своите настапи

Поврзано

(Видео) Бaнкapcкиoт и финaнcиcкиoт ceктop тoнaт пpeд pacпaд, влacтa се 6opи за фoтeлjитe и 6изниcитe

Покрај секојдневните театри на Зоран Заев и СДСМ околу формирањето на парламентарното мнозинство, покрај секојдневното занимавање на власта со...

Kaтacтpoфа, нови 141 зapaзени од кopoнавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1885 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи...

Пyтин ја тecтиpaшe вakцинaтa на cвojaта ќepка: Русија по втор пат го пopaзyвa нajголемиот нeпpиjaтeл на чoвeштвoтo

Русија ја одбри употребата првата вakцина во светот пpoтив кopoнавирус, што претставувало голем успех во бopбата со пандемијата на...
- Advertisement -

Постепено, албанското го заменуваше местото на македонското знаме, а сега СДСМ целосно го исфрли од своите настапи. На претставувањето на кандидати за ИЕ 2, се вееше само албанското знаме. Место за македонското знаме на митинзите и мини митинзите на СДСМ повеќе нема.

Ова не е прв пат СДСМ на ваков начин да ги маргинализира македонските национални симболи.

За потсетување откако Зоран Заев ја најави и ја промовираше идејата за федерализација и двојазичност на Македонија, а продолжи да ги промовира и понатаму во своите јавни настапи, албанските знамиња и јазик започнаа да се појавуваат најпрвин во штабовите на СДСМ.

sdsm-cair

Aлбанското знаме постепено почна да го зазема централното место, место кое по сите протоколи е задолжено за македонското знаме. Од СДСМ немо одобруваа и насмеани се сликаа пред него.

zname-mz

Исто така,  опозицискиот лидер Зоран Заев кој отворено се залага за двојазичност на целата територија на Република Македонија подметна албанско знаме на прилепчани на премиерниот митинг на опозициската коалиција за изборите закажани на 11-ти декември. Градот херој возврати со бојкот и слаб одѕив на собирот.

zname-prilep

Срамно и недозволиво за човек кој претендира да биде премиер на Македонија, како и за партија која претендира да ја земе Власта, да покажува вакво непочитување кон државните симболи.

 

1 коментар

Latest News

Фpaнцијa ќe ги зajaкнe бeзбeднocнитe мepки во пojacoт Сaхeл во Африка

Франција ќе ги зајакне безбедносните мерки со цел подобро да ги заштити француските државјани во покасот Сахел во Африка,...

(Видео) Сpeде вecти ја полaзи бyбaшвaба

Интересна ситуација се случила во програма во живо на српската телевизија „ТВ Прва“, кога на водителката сред пренос во живо во студиото, голема бубачка...

Koличеството на вpнeжи во првите 10 дена во август нaд дeкaднитe вpeдности

Количествотто на врнежи за првите 10 дена од овој месец се движеше од 400 милиметри во Берово до 141 милиметри во Демир Капија, покажуваат...

Kлacтep Гpaдиште, дoceга 15 млaди лица зaбoлeни од кopoнавиpycoт

Бројот на заразени како последица на лудите журки по охридските плажи се искачи на 15, потврдуваат за Канал 5 од Центарот за јавно здравје. Оттаму...

Bpие од Koвид во 5 града во Македонија

Во последните 24 часа се направени 1885 тестирања, а регистрирани се 141 нов случаи на ковид-19 во: Скопје-39, Куманово-10, Штип-23, Прилеп-1, Тетово-8, Струга-6, Битола-3,...

More Articles Like This