СКАНДЛОЗНО: Македонски конзул во Хрватска згрозен од нашата амбасада во Загреб

Поврзано

ГИ ДОБЛИЖИЈА ЛИ ПАРТИИТЕ СТАВОВИТЕ: Ахмети ќе проба да ги убеди Заев и Мицкоски дека 5 јули е најдобриот термин за избори

Ќе биде ли јули компромисниот месец за одржување на предвремените парламентарни избори ќе биде појасно кон крајот на неделава...

РКЕ: Нови цени на горивата од утре на полноќ

Регулаторната комисија за енергетика денеска треба да го објави новиот ценовник за нафтените деривати што ќе биде во сила...

БУГАРИТЕ СО НОВА ПРОВОКАЦИЈА: Историјата на т.н. македонски јазик е бугарска

Нема знак на еднаквост меѓу јазик и книжевен јазик. Едниот е семеен концепт, а другиот вид. Бугарскиот јазик ја...

Горан Калоѓера, повеќегодишен почесен конзул на Република Македонија во Хрватска е згрозен од односот на персоналот на македонската амбасада во Загреб и од незаинтересираноста на државата Македонија кон неговата функција
На неговиот Фејсбук профил, конзулот Калоѓера бара од македонското МНР да му се објасни кој е „главен“ во амбасадата ан РМ во Загреб каде вршител на работите е Назиф Џафери и реагира на тотална негрижа, незаинтересираност и нефункционирање на амбасадата која не одговара на бројните барања на граѓаните кои се обраќаат со свои проблеми.

Калоѓера, кој го востанови Лекторатот за македонски јазик во Ријека и кој самостојно го финансирал функционирањето на Конзулатот во тој град понуди оставка – веќе утре – како што вели:
Го пренесуваме неговиот пост споделен на Фејсбук:
„Поставувам прашање до Министерството за надворешни работи на Република Македонија, кој е лицето задолжено за Амбасадата на Република Македонија во Република Хрватска, г. Џафари или г-ѓа Колоска (секретарка -.н.з.) Би сакал да ми се одговори на тоа прашање кое го поставувам како печесен конзул на Република Македонија во Република Хрватска
Кога ќе добијам одговор ова барање, ќе го објаснам овој пост, кој произлегува од моето целосно разочарување од работата на Амбасадата и од апсолутната негрижа на амбасадата за желбите и молбите на бројни граѓани на Република Македонија, што се упатени до мене; за вкупната индолентност и негрижа од претставниците на Амбасадата.
Ова го трпам веќе две години, и веќе нема.
Како почесен конзул, за жал, не можам, бидејќи јас немам моќ да им помогнам на граѓаните на Република Македонија, но ми се гади и го презирам игнорантскиот однос на службениците на амбасадата кон барањата за помош на граѓаните на Република Македонија во Република Хрватска.
Што се однесува до мене, доколку се смета дека јас сум виновен во оваа постапка, утре ќе поднесам оставка од функцијата почесен конзул , која во однос на актуелната влада на Република Македонија станува за исмејување.
Е, мене, како член на Македонската академија на науките и уметностите, како почесен доктор на Универзитетот Св. Кирил и Методиј, тоа не ми е потребно.
Затоа, господа во Министерството и во Амбасадата, работете си ја својата работа за доброто на своите граѓани, или отстранете ме од оваа (мометално) смешна функција на почесен конзул“.

Актуелно

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата...

РАСТЕ БРОЈКАТА И ДЕНЕС: На 250 теста 21 нов случај на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти во: Скопје-7, Куманово-2, Прилеп-2, Велес-2, Гостивар-1, Крива Паланка-1, Пехчево-1 и...

Нов раст на новозаболени од Ковид-19, да се почитуваат препораките

Бројот на новозаболени од коронавирусот во државава повторно е во пораст. Според вчерашните податоци од Институтот за јавно здравје, регистрирани се 37 нови случаи...

БРОЈКАТА И НАТАМУ РАСТЕ: 37 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти во: Скопје-2, Прилеп-7, Велес-2. Во изминатото деноноќие не се регистрирани...

СО ЛЕСНО: Почна 42-часовниот карантин во државата

Од 11 часот денеска почна забраната за движење на населението што ќе трае до вторниk до 5 часот изутрина. Забраната не важи за полицијата, армијата,...

Повеќе вести