October 20, 2021, 11:38 pm

Скопјанец cи зapaбoти kpивичнa зapaди кpиyмчapeњe мигpaнти

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Регионалниот центар за гранични работи Југ денеска до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Скопје, поднесе кривична пријава против Ш.С.(47) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти“ по член 418-б став 2 од Кривичниот законик.

-Пријавениот, на 31.08.2021 прифатил 12 илегални мигранти од Куба со патничко возило „фолкаваген туран“ со скопски регистарски ознаки и организирал нивен превоз со четири различни такси возила до Гевгелија, при што на возачите на такси возилата лажно им ја претставил фактичката состојба за статусот на мигрантите, соопшти МВР.

По преземени мерки, на 02.03.2021 тој бил лишен од слобода и приведен во Полициската станица Кисела Вода.

Latest News

Бајден јавно призна дека е загрижен поради кинеските хипepcонични pakeти

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека е загрижен за кинеските хиперсонични ракети, неколку дена откако медиумите објавија дека...

More Articles Like This