СКОПЈЕ ВО ОПАСНОСТ ДА ОСТАНЕ БЕЗ СТРУЈА: Поради пожарите постои опасност 200.000 скопјани да останат без струја, Владата не презема ништо!

Поврзано

(Видео) Не пиеме нафта, да им ставиме крај на лагите

„Не пиеме нафта“. Ова е насловот на видеото во кое јасно се покажува како Заев манипулира со своите поддржувачи....

„Не треба да се закачаш со ДУИ“: Ахмети му испраќал пораки на Заев

Ме иритираа изјавите на Заев дека ДУИ треба да оди во опозиција и дека нема да биде дел од...

Самоиловска – Цветанова: Ваква политичка прeдавничка гaрнитура која е на заминување, ниту имала ниту ќе има во Македонија

Зошто се посега по јазикот, е затоа што јазикот е народот. Јазикот е најзначајната одредница на културниот идентитет на...

Неодговорната работа на новата Влада на Република Македонија може да ги остави граѓаните на Скопје во мрак. Силните пожари кои избија во атарот на селото Зелениково може да го остават третина од Скопје без струја, а тоа се 200.000 граѓани. Од Владата нема никаква рекација, обвини градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски. Покрај Скопје силни пожари има и во други региони од Република Македонија.

 

Во близина на пожарот има далековод кој снабдува голем од дел од општината Кисела Вода, кој иако се уште не е зафатен од пожарот, сепак постои опасност за истиот, а новата власт во овој момент не презема никакви посебни мерки за справување со оваа голема опасност.

-Тој дел е Кисела Вода, комплетно го снабдува Драчево, некаде околу 25-30 проценти од градот Скопје, 200.000 луѓе, изјави генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски кажа дека ова е големо фијаско за новата Влада и дека во нормални услови за ова ќе мора да се сноси одговорност.

-Ова е големо фијаско 20 дена да имаш вакви пожари, да имаш жртви, изгорени куќи и да ти се загрозени далноводи за снабдување со енергетска енергија е тоа е тешко фијаско и во нормални услови одговорност мора да се сноси, потенцираше Груевски.

Градоначалникот на град Скопје, под чија контрола противпожарната бригада на главниот град, се пожали дека досега од Владата нема никаква реакција, која во вакви услови како што тој кажа би требало да формира кризен штаб и да заседава специјално за ова, бидејќи моментално се нанесуваат штети што никогаш нема да може да се вратат.

-Немаме никаква реакција од Владата, сметам дека треба да формираат кризен штаб, треба ЦУК да заседава. Не ми е јасно што чекаат 20 дена, толкава површина, неколку илјади хектари да изгорат од шума, се уште Владата да не направи кризен штаб, да заседава специјално за тоа, секој треба да заседаваат за оваа проблематика, затоа што гори нешто што е неповратно после 20-30 години. Тие шуми не може да се возобноват, од еколошки аспект да не зборувам, заради што било кој дел од Македонија да изгори, еве на пример Поречието влијае на еколошката клима и на градот Скопје и на цела држава, ние сме блиску едни до други, изјави Трајановски.

Актуелно

Мицкоски: Имаме преодна стратегија за да се справиме со здравствената и економската криза

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното интервју во емисијата Топ тема на телевизија Телма, посочи дека граѓаните ги...

Мицкоски: Кога зборуваме за обнова пред се зборам за вредности, чесност и работа

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ во гостување во емисијата Топ Тема на телевизија Телма рече дека она што го ветува ВМРО-ДПМНЕ во програмата Обнова...

Мицкоски: Идејата едно општество за сита заврши во моментот кога ја видовме Луј Витон чантата

-Идејата да се презентира едно општество за сите заврши во моментот кога ја видовме Луј Витон чантата затоа што сфативме дека сите овие политички...

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Делчево

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан МИцкоски оствари средва со жителите на Делчево. Следете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/872118453196327

Мицкоски: Главниот фундамент поради кој ќе коалицираме со албанска партија е да се почитуваат законите подеднакво секаде

„Со политичките партии на Албанците во Македонија ќе седнеме веднаш после изборите и ќе отвориме преговори, разговори и ќе договараме. Но да видиме најпрвин...

Повеќе вести