СКОПЈЕ НА ВРВОТ НАЈЗАГАДЕНИ ВО СВЕТОТ: Скопје не мрднува од листата на 10 најзагадени градови во светот

Поврзано

КОНЕЧНО ПРИСТИГНАА ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ОД МЗ: Бројката слична на вчерашната, 125 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи...

(Видео) КОВАЧЕВ СИ ГО КАЖА СВОЕТО: Бугарија нема да попушти во условувањата за Македонија

Бугарскиот устав е над пресудите во Стразбур, вели за Алфа бугарскиот европратеник Андреј Ковачев. Тој признава дека во Бугарија...

ЗАЕВ НЕ Е МАНДАТАРОТ ВО КОАЛИЦИЈАТА СО ДУИ?: Ахмети со продолжение на кампањата за премиер Албанец

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, денеска ја продолжи кампањата за прв Албанец Премиер на Република Македонија преку објавување на...

Скопје не мрднува од листата на 10 најзагадени градови во светот. Мерките на градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов и СДСМ не носат никаков ефект, а високиот степен на загадување на воздухот го зголеми бројот на пациентите низ болниците кои се жалат на проблеми со дишењето.

Алармантна е ситуацијата во главниот град во државата. Иако властите рекоа дека стапија на сила мерките против загадувањето, Скопје не мрднува од листата на најзагадени градови, скопјани и понатаму се гушат во енормно загадениот воздух.

Податоците од мерните станици на квалитет на воздухот во Скопје веќе неколку денови со ред покажуваат дека измерените концентрации на опасните честички повеќе пати го надминуваат дозволениот максимум.

Владата на СДСМ и градоначалникот на Скопје Шилегов се уште немаат идеја како да се справат со загадувањето иако пред изборите манипулираа со граѓаните дека ако ја преземат власта ќе спроведат итни мерки за намалување на загадувањето. Граѓаните се чувствуваат излажани и се разочарани дека и покрај ветувањата за итни мерки и чист воздух, се уште нема ништо спроведено за решавање на проблемот со загадениот воздух.

Актуелно

КОНЕЧНО ПРИСТИГНАА ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ОД МЗ: Бројката слична на вчерашната, 125 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи...

ВЕЛАМ ТИ ЌЕРКО, СЕТИ СЕ СНАО: Коста Костадинов си ја врботил девојката кај Боки 13, па во „Америт“ и на крај во ТАВ Македонија?

И додека на прес-конфернции, портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов ги обвинува своите политички опоненти за непотизам (?!), самиот тој развил сериозна непотистичка шема во...

ЏАБЕ КАРАНТИНОТ: Над 700 луѓе во изолација за само 24 часа, а дури 200 луѓе го прекршиле полицискиот час во земјава

Во текот на изминатото деноноќие (05/06.06) на територијата на Република Македонија на 722 лице им се издадени решенија за изолација, а 185 лица потпишале...

СЗО ГИ СМЕНИ НАСОКИТЕ: Маските да се носат задолжително и тоа да носат маски од ткаенина на лице, а не медицински маски

Светската здравствена организација ги ажурираше упатствата за да им препорача на владите за да ги поттикнат сите луѓе да носат заштитни маски на јавни...

ФИЛИПЧЕ: Во Македонија имаме 180 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19. - Скопје 109 - Куманово 26 - Дебар 1 - Штип 15 -...

Повеќе вести