СКОПЈЕ ПОВТОРНО СЕ ТРУЕ: Скопје и вчера беше алармантно загадено – до три пати над дозволеното загадување на воздухот во главниот град!

Поврзано

Без вода неколку скопски улици

Без вода денеска ќе останат дел од корисниците од втора зона (околу 50 куќи) на улица „Христо Татарчев“ поради...

Дождот во Чаир ги поплави улиците, граѓаните извадија трски за pиболов

Силен ветер и дожд вчера попладне ја зафати територијата на Скопје, при што настанаа и проблеми на одредени делови...

Советничката група во Град Скопје на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата поднесе пријава до антикорупциска против Шилегов

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата поднесе пријава до Државната комисија за спречување на корупција за спорните одлуки на...

Воздухот во Скопје и вчера беше алармантно загаден. Мерните станици за квалитет на воздухот покажаа дека измерените концентрации на опасните честички се неколку пати дозволениот минимум.

Скопје речиси секој ден се наоѓа во листата на 10 најзагадени градови во светот, а високиот степен на загадување ги наполни болниците со пациенти кои имаат проблеми со дишењето.

Загадувањето во Лисиче беше 265 mg/m3 ПМ-10 честички што е пет пати над дозволеното, Во Гази Баба загаденоста изнесуваше 170 mg/m3, додека во Карпош нивото на ПМ-10 честички беше 168 mg/m3 што е три пати над дозволената граница.


Ситуацијата со загадениот воздух повеќе од четири месеци е алармантна. Болниците се полни со пациенти со респираторни проблеми, а особено најпогодени од загадениот воздух се дечињата кои ја наполнија Детската клиника за белодробни заболувања.

Додека граѓаните мака мачат со енормно загадениот воздух, СДСМ и Петре Шилегов се уште не преземаат ништо посериозно за да го намалат загадувањето. Мерките кои привремено стапија на сила не донесоа никако ефект, освен гол популизам.

СДСМ и Шилегов ги излажаа граѓаните бидејќи им ветуваа итни мерки со кои ќе се намали загадувањето на воздухот. Но, повторно се потврди дека СДСМ никогаш немале намера да го решат овој проблем туку манипулирале со маката на граѓаните за да дојдат на власт.

Актуелно

Се намалува бројката, 78 нови зapaзени од Koвид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на позитивни на Ковид-19. Во...

(Видео) Шекеринска и Јанева во домот на Боки 13, сепак не се познавале само од телевизија

На мрежата Јутуб се појави видео на кое што се гледа вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска во друштво на Катица Јанева и...

(Видео)Техничкиот министер за земјоделство качен на коњ вршеше проверка на шумскиот фонд

Ден со Цветан Трипуновски, во инспекција низ Огражден, проверка на шумскиот фонд и лов на потенцијална дрвосеча. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/745665222864670/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Прилеп

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Прилеп. Cледете во живо: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/360493781586587/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Крушево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Крушево. Неговото обраќање во живо можете да го...

Повеќе вести