October 24, 2021, 6:56 am

Скопје со проблеми при водоснабдување – апел за рационално користење на водата

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Јавното претпријатие Водовод и канализација – Скопје апелира до скопјани рационално и внимателно да ја користат водата во деновите со екстремно високи температури. Особено да се избегнува непотребно трошење на водата за полевање бавчи и ниви.

Поради енормно зголемената потрошувачка на водата за пиење се соочуваме со сериозни проблеми при водоснабдувањето во одредени делови од градот. Во изминатиов период резервоарите за вода во Радишани и Гази Баба, заради преголемата потрошувачка, не можат да се наполнат и да го постигнат својот капацитет за работа.

Затоа ЈП Водовод и канализација – Скопје врз основа на податоците од Управата за хидрометеоролошки работи, кои во континуитет најавуаат високи температури во наредиот период, уште еднаш апелира до жителите на градот Скопје рационално и внимателно да се користи водата за пиење.

Latest News

Обама до Меркел: „Целиот свет ви должи голема благодарност“

Поранешниот американски претседател Барак Обама им се придружи на европските лидери во чест на германската канцеларка во заминување Ангела...

More Articles Like This