СКОПЈЕ 2014 ИМ СМЕТАШЕ: Во центарот на Скопје поставен џиновски споменик на Вицето

Поврзано

(Фото) ИГОР ЏАМБАЗОВ ПОВТОРНО СЕ ЗАЉУБИ?: Еве со кого најпознатиот македонски шоумен го поминува времето во карантин

Изминатите денови најпознатиот македонски шоумен објави неколку фотографии на својот Инстаграм профил, на кои се гледа дека друштво во...

ДОБРИ ВЕСТИ ОД ВЕЛЕС: Денеска двајца оздравени од Ковид-19, четвртти ден нема новозаболени

Според податоците од ЈЗУ Центар за јавно здавје во Велес денеска има двајца оздравени од Ковид-19 кои биле на...

ХРВАТСКИТЕ МЕДИУМИ ЗА СКАНДАЛОТ СО ТОЗИЈА: Прашуваат дали неговите ставови се ставови и на македонската Влада?

И хрватскиот портал „Отворено“ објави за скандалозното однесување на директорот на Агенцијата за Филм на Македонија Горјан Тозија, кој...

Кампањата за влез на Македонија во ЕУ и НАТО со ново име го достигна дното. Името на Македонија очигледно е продадено па токму поради оваа причина власта преку квази невладини здруженија постави споменик на џиновско евро среде Скопје. Група на урбани уметници од Скопје во знак на поддршка за приближувањето на Македнонија кон ЕУ, поставија џиновско евро во центарот на градот, во рамки на граѓанската акција „Зачекори напред, изборот е твој“.

„Се надеваме дека набргу ќе дојде денот кога шарпланинецот, рисот, охридската пастрмка и другите наши симболи ќе заблескаат на монетите на еврото“, велат од групата урбани уметнички акции, појаснувајќи дека секоја земја членка на ЕУ по прифаќањето на eврото како валутa има право на монетите да ги аплицира своите симболи.

Оттаму сметаат дека со оваа акција на граѓаните пластично ќе им се прикаже што значи идното членство во ЕУ и барем за момнет ќе се прошара сувопарниот предреферендумски пејзаж во Македонија.

- Advertisement -

Актуелно

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата...

РАСТЕ БРОЈКАТА И ДЕНЕС: На 250 теста 21 нов случај на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти во: Скопје-7, Куманово-2, Прилеп-2, Велес-2, Гостивар-1, Крива Паланка-1, Пехчево-1 и...

Нов раст на новозаболени од Ковид-19, да се почитуваат препораките

Бројот на новозаболени од коронавирусот во државава повторно е во пораст. Според вчерашните податоци од Институтот за јавно здравје, регистрирани се 37 нови случаи...

БРОЈКАТА И НАТАМУ РАСТЕ: 37 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти во: Скопје-2, Прилеп-7, Велес-2. Во изминатото деноноќие не се регистрирани...

СО ЛЕСНО: Почна 42-часовниот карантин во државата

Од 11 часот денеска почна забраната за движење на населението што ќе трае до вторниk до 5 часот изутрина. Забраната не важи за полицијата, армијата,...
- Advertisement -

Повеќе вести

- Advertisement -