СКОТЛАНД ЈАРД СО НОВИ ИНФОРМАЦИИ: Откриена можната локација каде Скрипаљ бил отруен

Поврзано

Трамп потврди дека САД извршиле кибep нaпaди врз Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп во интервју за весникот Вашингтон пост потврди дека САД во 2018 година извршиле кибер напади...

Како пocлeдици од Koвид-19, во Бразил пoчинaa повеќе од 70.000 луѓе

Бројот на починати од последици од новиот коронавиус вчера ја надмина бројката од 70.000, а во изминатите 24 часа...

Коронавирусот го имало пред 7 години, но се држело во тајност?

Истрага открила дека коронавирусот постоел пред седум години, кога рудари кои работеле во рудник полн со лилјаци и стаорци...

Истражувачите на Скотланд Јард дојдоа до заклучок дека поранешниот полковник на ГРУ Сергеј Скрипал, кој работел за британската разузнавачка, и неговата ќерка Јулија за прв пат се изложени на токсични материи во нивната куќа.

“Како резултат на криминалистичкото и научно истражување на случајот, истражувачите веруваат дека Скрипал и неговата ќерка за прв пат биле изложени на нервен агенс во нивниот дом. Експертите пронашле досега највисока концентрација на токсини на влезната вратата од куќата “, се вели во соопштението на полицијата.

Траги од супстанцијата која е пронајдена во домот на Скрипал биле пронајдени на неколку места во градот Солсбери, но со помала концентрација отколку во нивната куќа, се вели во соопштението.

Во изјавата на Скотланд Јард, се вели дека истрагата ќе се фокусира, пред се на куќата во која живеел Скрипаљ, бидејќи таму е откриена највисоката концентрација на отровниот агент. Лондонската полиција, посочи дека истрагата ќе потрае неколку недели, а можеби и месеци.

Истрагата вклучува 250 истражувачи-експерти во борбата против тероризмот, како и бројни експерти и специјалисти од партнерските организации.

Односите меѓу Русија и Обединетото Кралство брзо се влошија поради инцидентот во британскиот град Солсбери, каде поранешниот полковник на ГРУ, Скрипал, кој работел за британските разузнавачки служби и неговата ќерка Јулија, биле отруени. Британската страна тврди дека Русија е вклучена во труењето на Скрипала со нервниот агент А-234, што Русија категорично го негира.

Актуелно

МИХАИЛОВ : Додека криминалот и поткупот со дрва влегува во финалната фаза, првиот шумски полицаец парадира на партиски средби!

Дали и во кое својство првиот човек на шумската полиција и тоа во работно време парадира покрај генералниот секретар...

ДАЛИ БРОДОТ НАРЕЧЕН СДСМ ГО ИЗГУБИ КОРМИЛАРОТ : Во државниот инспекторат за земјоделие вработувања во предизборието !

Повеќе од јасно е дека бродот наречен СДСМ го изгуби кормиларот, а и компасот воопшто не им работи. Така на пример, Зоран Шапуриќ од ДИЗ...

Мамата у…- како се менуваше името на еден народ!

Минува и втората година како е променето македонското име, но се чини болката кај македонскиот народ се уште е иста, како нож во срце...

(Cтpoгo дoвepливo)Палчо објави „kaтиљ ферман“ за Мијалков, Заев, Русковска и Кацарска во врска со организацијата на 27.април

Политичкиот аналитичар Љупчо Палевски, рано изутринава околу 01.00 часот по полноќ на својот ФБ профил објави „катиљ ферман“ составен во Управата за безбедност и...

(Видео) Кичеец беше повикан на давање на дополнителни информации и сознанија

На разговор, односно на давање на дополнителни информации и сознанија беше повикан Зоран Милески-Кичеец, истакнува министерот за внатрешни работи Наќе Чулев во интервју за...

Повеќе вести