СКРИЕНИ ШИФРИ ЗА ВАШИОТ АЈФОН: Отклучете ги овие скриени опции на вашиот Ајфон!

Поврзано

НАСА со ново откритие – Планета што гравитира околу ѕвезда “близу” до Земјата

НАСА соопшти дека открила планета која орбитира околу ѕвезда близу до нас. Новата планета е со големина на Нептун....

(Фото+Видео) Опел ја претстави новата генерација на моделот Мока

Опел Мока достигна скоро еден милион единици за седум години производство, а сега добива ново и исклучително издание. Втората генерација...

НАСА праќа сонда на месечината Диморфос за да пренасочува acтepoиди

Американската вселенска агенција НАСА ќе ја испрати својата сонда DART (Double Asteroid Redirection Test) кон месечината наречена Диморфос. Тоа...
- Advertisement -

Без разлика на тоа колку долго ги користите паметните телефони на „Епл“, постои можност дека не ги знаете скриените опции кои ги нуди Ајфон. Ако е така – читајте понатаму!

Постојат одредени опции кои ви ги нуди вашиот Ајфон, а за кои веројатно не знаете дека постојат – а кои вам би можеле навистина добро да ви дојдат во секјодневието.

За да ги активирате скриените опции – потребно е само да ги знаете „тајните шифри“ кои ќе ги стартуваат, но и да ги деактивирате кога нема да ви бидат потребни.

 

Точно прикажување на сигналот

Ако сакате да знаете колку е точно вашиот мобилен сигнал во одреден момент, потребно е да го внесете следниот код – *3001#12345#* – а потоа да клинкете на копчето за повик. Потоа држете го копчето за исклучување додека на телефонот не се појави “slide to power off” и тогаш притиснете го копчето “Home”.

Кога ќе направите се како што треба – наместо линии јачината на сигналот ќе биде прикажана во бројки. Бројот -50 значи дека имате совршен сигнал, додека -120 е знак дека имате лош сигнал на телефонот.

 

Сокријте го вашиот број кога повикувате

Доколку сакате да спречите вашиот број да се гледа на екранот на телефонот на лицето кое го барате потребно е да го внесете кодот #31#. На тој начин ќе го блокирате прикажувањето на вашиот телефонски број на секој кого ќе го повикате.

Постои можност да го прикриете вашиот број кога повикувате само одреден број на луѓе, а тогаш е потребно да го внесете кодот #31# пред бројот на лицето кое го повикувате.

Ако сакате да ја деактивирате оваа опција тогаш треба да го искористите истиот код #31#.

 

Опција за автоматско префрлање на повикот на говорна пошта

На Ајфонот постои опција дојдовните повици автоматски да ги проследите на говорна пошта, а за тоа ви е потребен следниот код – *#21# кој ќе го повикате ако сакате повиците кои следат да се проследат на говорната пошта.

Немојте да заборавите да ја деактивирате оваа опција, тогаш кога веќе нема да ви биде потребна.

 

 

Latest News

Дpaмa во Кавадарци – Кавадарчанец бил нaпaднaт во кaзинo, кавадарчанка нaпaднaтa од сопругот пред казино

Кавадарчанец бил нападнат во казино, а во друг случај кавадарчанка била нападната од сопругот пред казино. За двата настана...

Денеска не очекува сончево и топло време, но со ветер

Времето во земјава ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, преку денот најизразен ќе биде во...

Пoжаpникapи ги вaдeлe пoврeдeнитe лицa – Три возила учествуваа во нecрeќaтa на патот Штип-Радовиш

Тешка сообраќајна несреќа вечерва во 21:30 часот се случи на патот Штип-Радовиш, во која учествувале три возила. Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова за МИА...

Денеска е Павлов ден – Eве што се верува дека ќе ви се случи ако ве пoлaзи пaјaк

По Претовден, денеска е големиот православен празник Павлов ден кои се празнува на 13 јули. На Петровден именден слават тие што го носат името Павле,...

Петнаесеттина странски медиуми акpeдитиpaни за известување од изборите

Предвремените парламентарни избори во Македонија ќе ги следат новинарски екипи од петнаесеттина странски медиумски куќи. За изборите од терен ќе известуваат 55 странски новинари кои...

More Articles Like This