СКРШЕНА ПОСЛЕДНАТА НИШКА НА ЧАДОРОТ: Италијанскиот премиер Матео Ренци си дава оставка по неуспешниот референдум!

Поврзано

Откриен шпиoн во кабинетот на Меркел, со години вршел шпиoнажа за египетската рaзузнавачка служба

Во кабинетот на германската канцеларка Меркел наводно е откриено лице кое со години вршело шпиoнажа за египетската разузнавачка служба. Соработник...

После кpизaтa со кoрoнaвиpycот, ќе излеземе пocилни

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика Европејците на храбар реформски курс со цел посилни да излезат од кризата со...

СРПСКО СЕМЕЈСТВО ЌЕ ГО ПAMЕТИ ГОДИШНИОТ ОДМОР: Наместо во евтин апартман поради kopoна ги сместиле во хотел со 5 ѕвезди во Грција

Српско семејство засекогаш ќе го памети годишниот одмор во Грција. Тие како и многумина други уплатиле во Евиа уште...

Дури 58 проценти од Италијанците гласаа против амандманите предложени од технократот Матео Ренци на денешниот референдум, покажуваат последните резултати

mateo_renci

Италијанците гласаа за тоа дали во Уставот треба да се додаде амандман со кој му се одзема дел од одлучувачката моќ на Сенатот со цел да се забрза процесот на донесување на закони предложени од Италијанската Влада.

Претходно, Италијанскиот премиер Матео Ренци вети дека ќе си даде оставка во случај референдумот да биде неуспешен. Помеѓу 54 и 58 проценто од гласачите гласале против намалувањето на моќта на Сенатот, и ги отфрлија предложените реформи, пренесуваат од истражувачкиот центар „Иституто Пиеполи“ за каналот „РаиЊуз24“. Реформите беа поддржани од 42 до 46 проценти од гласачите.

Излесноста на референдумот се движела во рамките од 57 проценти, според проценките на министерството за внатрешни работи на Италија.

Италијанскиот премиер Матео Ренци се сметаше како дел од „чадорот“ кој предизвикува тензии и спроведува мрачно сценарио во Македонија, поддржувајќи го Зоран Заев и Зоран Верушевски. Во делот од Скајп Комуникацијата помеѓу Верушевски и неговиот соработник се споменува и поддршката од одреден премиер, за кој досега се сметаше дека е токму Ренци.

Актуелно

ДАЛИ БРОДОТ НАРЕЧЕН СДСМ ГО ИЗГУБИ КОРМИЛАРОТ : Во државниот инспекторат за земјоделие вработувања во предизборието !

Повеќе од јасно е дека бродот наречен СДСМ го изгуби кормиларот, а и компасот воопшто не им работи. Така на...

Мамата у…- како се менуваше името на еден народ!

Минува и втората година како е променето македонското име, но се чини болката кај македонскиот народ се уште е иста, како нож во срце...

(Cтpoгo дoвepливo)Палчо објави „kaтиљ ферман“ за Мијалков, Заев, Русковска и Кацарска во врска со организацијата на 27.април

Политичкиот аналитичар Љупчо Палевски, рано изутринава околу 01.00 часот по полноќ на својот ФБ профил објави „катиљ ферман“ составен во Управата за безбедност и...

(Видео) Кичеец беше повикан на давање на дополнителни информации и сознанија

На разговор, односно на давање на дополнителни информации и сознанија беше повикан Зоран Милески-Кичеец, истакнува министерот за внатрешни работи Наќе Чулев во интервју за...

(Видео) Нова бoмбa – Заев договора да пaднaт cyдcки предмети, „позадински комбинациите се правени со Катица, Оливер, со Радмила“

На социјалните мрежи, утринава, се појави нова аудио бомба на која може да се препознае гласот на поранешниот премиер Зоран Заев. Од соддржината на...

Повеќе вести