СЛАБИТЕ УМОВИ И ПРОПАГАНДАТА НА ИСИС: Британка го однела детето во Сирија и од него направила терорист на ИСИС!

  • August 29, 2016
  • Коментари

Татко од Велика Британија го препознал неговиот син на видео кое го објави ИСИС, на кое се гледаат деца кои убиваат петмина затвореници

dete_1000x0

Како што пишува британкскиот „Сан“, се работи за 13 годишниот Џоџо, кој бил одведен во Сирија од неговата мајка Сели Џонс во 2013 година кога се приклучиле во ИСИС. Пред заминувањео во Сирија, Сели била панкерка, а денес е една од најбараните терористи од оваа организација.

По раѓањето на Џоџо, Сели и неговиот татко се развеле по што мајката се омажила за поддржувач на ИСИС.
seli_1000x0

Во пропагандното видео Џоџо го користи името Абдула ал-Британи, додека Сели Џонс е сега позната како Ум Хусаин Британија, или „бела вдовица“.

Претходно «
Следно »