СЛАБО КООРДИНИРАН НАПАД: Руски адмирал објаснува зошто нападот на Западот во Сирија беше слабо координиран

  • April 15, 2018

Говорејќи за ракетениот напад во саботата во Сирија, кој беше спроведен од страна на САД, Велика Британија и Франција, поранешниот командант на Руската Балтичката флота, изјави за Спутник дека е потребна темелна анализа со цел да се преземат чекори за одмазда, не само на дипломатскиот фронт .

Адмиралот Владимир Валујев, поранешен командант на Руската Балтичката флота, изјави дека “и покрај мислењето на трезвени држави и трезвени луѓе, провокативниот напад на агресорите” се случи. ”

“Судејќи според фактот дека на САД, Велика Британија и Франција им требаше повеќе од еден час за да спроведат заеднички ракетен напад, можеме да претпоставиме дека трите држави не успеа да спроведат координирана акција” посочи Валујев.

Б-1Б Лансер

Тој нагласи дека за успешен напад, важно е проектилите симултано да стигнат до целите, нешто што не беше случај со проектили на САД, Велика Британија и Франција.

“Тој додаде дека фактот што застарени советски системи за воздушна одбрана, кои во моментов се во употреба во сириската армија, неутрализираа повеќе од 70 од 110 модерни високо-прецизни проектили”, рече Валујев.

Според него, ако овој ракетен напад беше изведена во зона под надзор на руските вооружени сили, каде напредни воздушни системи за одбрана се на готовс, веројатноста е дека бројот на пресретнатите проектили ќе биде блиску до 100 проценти.

Валујев, исто така, истакна дека ракетните напади не се насочени кон целите за кои шефот на рускиот Генералштаб зборуваше за минатиот месец.

“Наместо тоа, овие цели тие нападнаа секундарни цели, кои неосновано и случајно беа избрани од страна на американското воено и политичко раководство како објекти за производство и складирање на хемиско оружје”, додаде тој.

Валујев сугерираше дека според бројот на американски, британски и француски воени бродови и авиони распоредени во близина на Сирија, планирале да употребуваат околу 300 ракети во заеднички напад.

“Тие искористија [само] една третина од вкупниот број на проектили. Сето ова треба да се анализираат со цел да преземе одмазднички мерки, најпрвин, на дипломатскиот фронт”, заклучува тој.

Во раните утрински часови на 14 април, претседателот на САД, Доналд Трамп ја објави својата одлука да се започне со ракетен напад на воени и цивилни објекти во Сирија, како одговор на непроверени извештаи во кои Дамаск се обвинува за користење на хемиско оружје во сирискиот град Дума.

Според руското Министерство за одбрана, вкупно 71 од 103 проектили биле пресретнати од страна на воздушната одбрана на Сирија додека се приближува кон своите цели во период од 3:42 до 05:10 часот под московско време.

Руските воздухопловни единици не учествуваа во неутрализирањето на ракетниот напад бидејќи ниту една од ракетите не беше насочена кон руските зони на надзор.

Во петокот руското Министерство за одбрана изјави дека имаат доказ дека наводниот напад во Дума бил под лажно знаме сценарио креирано од невладини организации поддржани од Западот, вклучувајќи ги и белите шлемови, во обид да се поттикне САД да спроведе напад против Сирија .

Во март генерал Валери Герасимов, руски воен командант, предупреди дека Москва ќе ги собори сите американски проектили истрелани кон Сирија ако претставуваат закана за припадниците на руската армија.

Претходно «
Следно »