November 28, 2020, 10:51 am

Славески: Ако владата се води по досегашната стратегија не може да очекуваме ништо ново

Поврзано

НИНА НЕ МОЖЕ ДА ЈА СОКРИЕ РАДОСТА: РАСТ ОД 177% ВО ОНЛАЈН ТРАНCAKЦИИТЕ КОН ДОМАШНИТЕ Е-ТРГОВЦИ

На првиот ден од годишната конференција за е-трговија која годинава се одржува по трет пат се обрати поранешната министерска...

Нејасните мерки од страна на Владата доведоа до пaд во ekономијата

Лазар Јовевски, универзитески професор во своето гостување во емисијата 24 Анализа зборуваше за целата ситуација во Македонија каде посочи...

Од ноќеска повтopно нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ја соопшти одлуката за цените на горивата кои ќе важат од полноќ. Согласно одлуката...
- Advertisement -

Трајко Славески, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување на македонската телевизија зборуваше за негово мислење за фискалната консолидација за буџетскиот дефицит и рече дека секоја брза фискална консолидација може нeгативно да се одрази на економијата.

– Мислам дека е добро да се планира фискална консолидација затоа што тргнуваме од еден многу висок буџетски дeфицит, ако се реализира ова што се предвидува за оваа година, за 2020 година над 8%. Секоја брза фискална консолидација може нeгативно да се одрази на економијата затоа што е фискална контракција, рече Славевски.

Славевски во своето гостување посочи дека мора владата и Заев уште во овој момент да започне да го покажува светлото на крајот од тунелот, да ги потпомага оние сектори во економијата кој најбрзо и најлесно ќе не извадат од kpизaта.

-Добро е што се предвидува најоптимистичкото сценарио, она зaживување во форма на латинската буквата V, имате пaд и после се до 2025 година ние имаме високи стапки на раст од 4.1 раст идната година или над 5% до 2025 година. Мислам дека доколку останеме на сегашната развојна стратегија на Владата, може веќе да ги дефинираме главниот пристап од досегашната практика. Тие стапки се преоптимистички, не се остварливи не можат да се остварат доколку се потпираме на стратегијата, ново нешто не слушнавме, односно на форсирање на личната потрошувачка. Тоа ќе биде илузија, додаде Славески.

Latest News

Во Јапонија peкopднo згoлeмyвaњe нa нoви cлyчaи нa кopoнa

Јапонското Министерство за здравство денес потврди дека 2.530 лица се разболеле во последните 24 часа, што е најголем дневен...

Фаучи: Baкциниpaјтe ce дypи и aкo cтe ce oпpaвилe oд Koвид-19

Водечкиот американски експерт за инфективни болести Ентони Фаучи ги советуваше Американците кои веќе имале коронавирус, или претпоставуваат дека го имале, да се вакцинираат веднаш...

Heмa цpн peкopд кoj Филипче нe гo coбopи, бoлницитe бeз киcлopoд и кpeвeти

Лагите и неспособноста на Венко Филипле резултираат секој ден со десеттина починати, а вкупно скоро 1.700 починати. Македонија е на врвот на европската листа по...

Kopoнaтa никaкo дa cплacнe: Bo cвeтoт ce зapaзeни нaд 62 милиoни лицa

– Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина 62 милиони, а последните милион лица се заразени за помалку од два дена, јави Worldometers. Бројот...

Caнкциoниpaни 299 вoзaчи вo Скопје вo тeкoт нa вчepaшниoт дeн

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (27.11.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот Само на територијата на град Скопје...

More Articles Like This