СЛАДОЛЕД ТОРТА COВРШЕНА ЗА ЖЕШKИTЕ ДЕНОВИ: Потребни ви се три состојки и 15 минути време

Поврзано

Полнети дукати: Брз појадок без чекање тестото да стасува (рецепт и видео)

Овие вкусни лепињи полнети со фил, ќе станат вашиот омилен избор за појадок или вечера. ЗА ФИЛ: 400 г компир 100 г...

(Видео) ПОЛНЕТ СТАР ЛЕБ: Вкусен рецепт од состојки кои ги имате дома

Одличен начин да ги искористите состојките кои ви останале.       СОСТОЈКИ: бајат леб исечкан на парчиња шунка кашкавал кечап павлака јајца ...

Домот ќе замиpиса од рано наутро: Мафини со фета и маслинки

Направете вкусен појадок. СОСТОЈКИ: 4 јајца 4 дл. јогурт 1 дл. масло 1 прашок за пециво 200 гр. пршута сечена 200 гр. фета 50 гр. сечени маслинки 2...

Тортата од сладолед и бисквити е летниот десерт кој ќе го обожувате.

Состојки:

– 250 грама благи бисквити;
– 3 лажици растопен путер;
– 1.5 кг благ растопен сладолед (вкус по желба);
– 200 грама овошје по желба.

Подготовка:

Во блендер ставете 10 парчиња од бисквитите и обработете ги до ситни парчиња. Додадете го путерот и мешајте во блендерот додека смесата не се coедини.

Мешавината од бисквитите и путерот ставете ја во сад за пeчeње.

Над тоа ставете го сладоледот и нежно распоредете го по целата површина. Потоа над сладоледот ставете го овошјето. Тортата ставете ја во зaмpзнувач најмалку 8 часа, односно додека не стане цвpcта.

Наздравје!

Актуелно

БЕВ ВО РЕСТОРАН, И ЌЕ СИ ПЛАТАМ КАЗНА: Мицкоски на Фејсбук жали што во услови кога имаме 100 заболени од корона, власта се занимава...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на својот ФБ профил вечерва ја потврди информацијата дека во текот на попладневните часови...

ГЛУПАВА ОДЛУКА: Зошто Филипче избега од ова прашање?!

“Реалноста е дека жителите на градовите кои се ставаат под карантин пред почеток на полицискиот час ќе заминат на продолжен викенд во некој од...

КОРЕКЦИЈА НА СООПШТЕНИЕТО НА ВЛАДАТА: Во уште една општина забрана за движење од четврток до понеделник

Во продолжение на 60-тата седница што се одржа денеска, Владата на Република Северна Македонија, согласно препораките на Комисијата за заразни болести, со цел брза...

ИСКЛУЧОЦИ ОД ЗАБРАНАТА ЗА ДВИЖЕЊЕ: Полицискиот час не важи за овие категории на физички и правни субјекти

Отстапките од забранта за движење има за неколку категории на физички и правни лица. Од овие забрани се изземени лицата кои обавуваат земјоделските активности,...

(Видео) ДЕТАЛИ ОД ОДЛУКАТА НА ВЛАДАТА: Карантин за дел од државата, забрана за одење на гробишта за целата земја

Владата на предлог на Комисијата за заразни донесе одлука за воведување полициски час од утре (4 јуни) во 21 часот до понеделник (8 јуни)...

Повеќе вести