November 29, 2020, 6:32 pm

СЛЕДИ ЕКСТРЕМЕН СТУД: Повторно поларни температури преку викендот и од наредната недела!

Поврзано

Умерено до значително облачно, попладне со повремен локален дожд

– Времето во земјава ќе биде умерено до значително облачно, претежно од попладне со повремен локален дожд. На планините во...

Дeнec нe oчeкyвa coнчeвo вpeмe co yмepeнa oблaчнocт, пo oддeлни кoтлини мaглa

Времето во земјава ќе биде сончево со мала до умерена облачност, која во текот на денот ќе се зголемува....

Студено утро со минусни температури, преку ден сончево до 18 степени

Времето во земјава преку денот ќе биде сончево со слаб ветер од променлив правец. Во утринските и во претпладневните...
- Advertisement -

По потоплите денови со многу снег, за време на викендот и во понеделник времето ќе биде стабилно со ниски утрински температури кои на повеќе места ќе се спуштат под -10 степени (во недела најниски, од -16 до -7). Претпладне по oдделни котлини ќе има појава на магла. Дневните температури ќе се движат од 0 до 6 степени, а во местата со магла ќе останат под нула.

sneg_ulica2

Во вторник и среда ќе има има зголемена облачност со повремени врнежи од снег, а само во крајните југоисточни делови од дожд и снег. Врнежите ќе бидат со слаб, а во западните и јужните делови повремено умерен интензитет, поради што снежната покривка нема значително да се зголеми.

Во среда под влијание на спуштање на постудена воздушна маса ќе дува умерен северен ветер, кој ќе услови до крајот на работната недела дневните температури да бидат во опаѓање и ќе се движат од -3 до 3 степени.

Latest News

Регистрирани рекордни температури: Најтопла ноемвриска ноќ во Сиднеј во историјата

Најтопла ноемвриска ноќ е забележана во Сиднеј, а дневната температура треба да достигне до 40 степени Целзиусови денес. Во текот...

Рeгистрирани 17 000 caмoyбиства во Јапонија од почетокот на пaндемијата

Јапонската полиција денес објави дека во октомври биле регистрирани 2.153 самоубиства, додека досега од коронавирусот починале помалку од 2.000 лица, објави веб-страницата „Фокс њуз“. Од...

Macakpирани над 110 цивили во напaд во североисточна Нигерија

Обединетите нации денеска соопштија дека најмалку 110 цивили се убиени викендов во „брутален“ напад во североистоична Нигерија, јави ДПА. -Вооружени мажи со мотоцикли убиле мажи...

Xаос во Мадрид, здравствените работници на улица поради пpoблемите во здравството

Во Мадрид денеска протестираа лекарите и медицинските сестри заради, како што наведоа,  намалувањето на медицинските услуги и затоа што властите ги оставија сами да...

Четворица пpeтeпaле 20 годишник на Партизанска

На 28.11.2020 во 15.45 часот во Полициската станица Центар, Ф.Н.(22) од Скопје пријавил дека околу 02.30 часот на бул.„Партизански одреди“ бил физички нападнат од...

More Articles Like This