September 21, 2020, 4:11 pm

СЛЕДИ ПEKOЛЕН БРАН: Еве ги температурите низ Македонија

Поврзано

Доаѓа есента, наредните денови не очекува промена на времето

До крајот на денов во нашата држава времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб...

Дeнec нe oчeкyвa coнчeвo и тoплo вpeмe пpeкy дeн, yтpинcкитe тeмпepaтури ниcки

Сончево време со мала до умерена локална облачност ќе преовладува денеска во земјава. ќе дува и слаб до умерен...

Сончево до 29 степени, во Скопје до 28

Времето во Македонија ќе сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив...
- Advertisement -

Територијата на нашата држава поради изразениот Африкански бран кој полека не зафаќа во текот на следниот период ќе навлезе во жолта предупредувачка фаза, температурите ќе се искачат и до 40 степени. Совет до граѓаните е во најтоплиот дел од денот доколку излегуваат со себе задолжително да понесат заштитна опрема (капа и очила за сонце). Старите и возразни лица, а особено оние кои се хорнично болни во никој случај да не излегуваат на директното силно ултравиолетово зрачење во периодот од 10 до 17 часот. Инаку понатаму УВ индексот ќе биде многу висок и ќе изнесува 9.

Времето ќе биде сончево со мала облачност но ќе има услови за изолирана и краткотрајна нестабилна облачност проследена со краткотраен пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен и од северозападен правец кој повремено и тоа особено Долж Повардарието ќе биде засилен по интензитет. Краткотрајно освежување на времето како што веќе кажавме ќе има за време на викендот за потоа повторно да се интензивира Африканскиот топлотен бран.

Исто така за време на освежувањето ќе има услови и за локална нестабилност проследена со дожд и грмежи и тоа за време на викендот и тоа особено во сабота кога ќе има услови и за локална појава на град и тоа особено на север и на исток од државава. Потоа во текот на следната недела температурите на воздухот повторно ќе се искачат до близу 40 степени.

Ова се температурите:

Latest News

Датумот никој не го споменува, и ЕУ е свесна дека со Заев нема реформи

Ако датумот за почеток на преговори за членство во ЕУ беше најавуван на секое 2-3 месеци сега има молк...

ВМРО-ДПМНЕ е најбројна пратеничка група во Собранието на Македонија

ВМРО-ДПМНЕ е пратеничка група со најголем број на членови во македонското собрание. СДСМ се избори за мнозинство од како на изборите настапи заедно со...

Виленското ракче: Постои само во Македонија и никаде во светот

Од суштинско значење е богатиот животински и растителен свет во нашата земја. На толку мал простор имаме многу природни реткости, што скоро и да...

Му пронашле цел apceнал: Скопјанец оcoмничен за тpговија со opyжје

Одделот за cузбивање на организиран и сериозен kpиминал при БЈБ поднесе kpивична пpијава против А.Љ.(31) од Скопје, поради постоење оcнови на coмнение за сторено...

Порака од ЕУ за Македонија: Владeeњето на пpaвото ќе биде клучно во пpиcтaпните пpeговори за члeнcтвo во ЕУ

Новиот амбасадор на Европската Унија во Македонија, Дејвид Гер, при предавањето на акредитивните писма на претседателот Стево Пендаровски, порача дека владеењето на правото ќе...

More Articles Like This