СЛЕДУВА ГОЛЕМА ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО: Викендов пороен дожд и грмежи

Поврзано

Денес не очекува сончево време со зacилeн ветер, од утре пaд на температурата

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а попладне претежно во планинските предели на запад ќе...

Попладне ново невреме

Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во планинските региони ќе има услови за појава...

Времето денеска, сончево со умерен ветер

Во Македонија денеска ќе преовладува сончево и топло време, со мала до умерена локална облачност и слаб до умерен...
- Advertisement -

За време на викендов атмосферата постепено ќе се дecтабилизира па така во попладневните часови и тоа во сабота само во планинските предели од државава и тоа на запад ќе има локален развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Од недела како и во деновите од следната недела и тоа особено во првата половина од истата во попладневните часови ќе има позначителна облачност а локален развој на нестабилна облачност ќе има и на другите места и истата ќе биде проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер а локално не се исклучува можноста и за ретка појава на град.

Сепак и понатаму ќе бидеме под влијание на топлата воздушна маса од југ па така максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 30 до 37 степени додека сосема мал пад ќе има на средината од следната недела кога истите ќе се искачуваат во интервалот од 28 до 36 степени.

Релативно високата влажност во воздухот во вечерните часови ќе условува спарнина и тоа особено во раните часови од вечерта па така кај метеопатите се можни здравствени проблеми.

Latest News

Високи службеници од ИВЗ заразени со koронавирус

Двајца високи службеници од Исламската верска заедница се позитивни на коронавирусот, пренесува „МКД“, според чии информации состојбата на еден...

„Не може да имаме држава, се додека не се открие pекетот и kриминалот кој се става под тепих“

Не може да имаме држава ако овие работи стојат под тепих и не може да имаме функционална држава ако обвинителот којшто е главен овие...

Мицкоски: Ќе покажеме дека сме различни

Во гостување во емисијата Заспиј ако можеш, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски рече дека СДСМ цело време збори за враќање на Груевски и ништо...

Мицкоски: Димитров зборува за правда, а во исто време е слуга на човекот кој има две амнестии

Јас чувствувам кај господинот Димитров нервоза уште од самиот почетокот на кампањата. Тој влезе во кампањата со навреда за ВМРО-ДПМНЕ дека било здружение замислете...

Разочарувањето кај народот од политичарите е огромно, бидејќи преку ноќ се збогатија на грбот на народот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ на Алфа Телевизија истакна дека во Македонија најголемо е разочарувањето во...

More Articles Like This