СЛЕПА ЖЕНА ПАДНАЛА И ПОВТОРНО ПРОГЛЕДАЛА

Поврзано

Убиcтвoтo на иранскиот генерал Сулејмани е нeзaконcкo

Специјалната известувачка на Обединетите нации за убиства без судење (extrajudicial executions), Агнес Каламар изјави дека САД не обезбедиле докази,...

Штeтaтa од излeвaњeтo нафта на Арктикот надминува две милијарди долари

Загадувањето од излевањето нафта во Рускиот Арктик, кога при хаварија во Норилск се излеаја 21 илјади тони дизел, предизвика...

Ситуацијата во Иран алaрмантна, скоро 100 пoчинати за едно деноноќие

Во Ирак во јуни е забележан скок од 600 отсто на случаите на зарaза со кoронавирусот. На најголемите ирачки гробиштa...

На една жена која била слепа повеќе од 20 години и се вратил видот откако паднала и ја удрила главата во нејзиниот дом на Флорида.

baba-1-640x427

Мери Ен Франко (70) постепено ослепе по повреда на рбетот во автомобилска несреќа во 1993 година, додека целосно не го изгуби видот.

Сепак, две децении подоцна, една несреќа и операција која следела и се врати видот, а лекарите се уште не се сигурно како дошло до тоа.

– Јас бев целосно слепа. Гледав само темница, изјави таа за британски „Индипендент“.

– Бев во дневната соба и тргнав кон вратата, но се сопнав и паднав удирајќи го вратот во нешто, можеби во каминот, раскажа таа.

По падот кој се случил во август 2015 година Франко морала да носи крагна за имобилизација на вратот се до операцијата пред неколку недели. Таа беше во болница и се опоравуваше од четиричасовниот зафат на нејзиниот врат кога сфатила дека видот и се врати.

– Лекарите ми дадоа уште лекови и следното утро ги гледав дрвјата и белите куќи низ мојот мал болнички прозорец. Јас бев најсреќната жена во светот. Сите ми рекоа дека сум вистинско чудо, рече таа.

Неврохирургот др. Џон Афшар кој ја оперираше Франко раскажа дека не можел ни да претпостави дека на жената по операцијата ќе и се врати видот.

– Тоа е навистина чудо. Немам научно објаснување за тоа, рече тој за Еј-би-си њуз.

Франко, верува дека Бог и помогнал повторно да прогледа.

Актуелно

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4,...

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во операцијата на „УДБА“  биле следени...

(Во живо) Бoмбa на Љупчо Палевски, приcлyшкyвани и следени новинари, политичари и активисти на „Бојкотирам“

Во „Public Room“ на прес конференција, Љупчо Палевски открива дека во период пред референдумот биле прислушкувани и следени, новинари, политичари и активисти на движењето...

Брима Галуп воопшто не спровела анкета, СДСМ „води“ само на непостоечки анкети!

Новинарот Горан Момировски во емисијата „Заспиј ако можеш“ откри скандал од невидени размери споделувајќи со македонската јавност дека Брима Галуп воопшто не спровела никаква...

Повеќе вести