СЛОБОДАН ГО СПАСИ ЖИВОТОТ НА ЕДЕН АЛБАНЕЦ: Човек од Прешево му затропал на врата…!

Поврзано

Наташа Беквалац гoлa во бaзен

Атрактивната пејачка Наташа Беквалац(39) во провокативно издание, како вистинска морска сирена. Поп-sвездата ги „запали“ социјалните мрежи со нов пост...

Нашите баби никогаш не знаеле за стрес, а причината е едноставна

Баби или прабаби, за кого како. Често за нив размислуваме како отсекогаш делувале смирено, со благ поглед во очите...

Ова видео има 14 милиони прегледи за еден ден: „Најоткачената“ реакција на жена кога и кажаа да стави маска

Сè поголем број продавници во САД бараат од своите потрошувачи да носат маски, но некои упорно одбиваат да го...

Слободан Алексиќ (54) од Луково кај Врање, прифати и вдоми непознат млад човек кој е во тешка физичка и психичка состојба, а за кој се испостави дека избегал од психијатриска болница.

Слободам е поранешен работник на „Јумка“, а моментално е невработен, се грижи за своите три деца и тешко болната мајка. Еден ден околи 18 часот на вратата на Слободан затропало младо момче во многу лоша физичка и психичка состојба, пишува ОК радио.

– Се тресеше од студ, беше мокар и валкан, едвај држејќи се на нозе и зборуваше неразбирливо, но успеав да разберам дека е Албанец, Неговиот изглед и целокупната состојба откриваше дека е во тешка невоља и не се ни размислив, туку веднаш направив се за да му помогнам. Сопругата и јас му дадовме да јаде, му подготвивме топол напиток, му дадовме суви чорапи, а неговата облека ја ставивме да се суши – објаснува Слободан.

Веднаш повикавме полиција и брза помош, а подоцна се дозна дека младото момче е од околината Прешево и дека од болницата во Врање се упатил на патот.

По пет часа пешачење и кружење околу градот момчето и онака исцрпено, застанал кај домот на Алексиќ, а Слободан пак не ни размислувал за стравот дека нешто може да им се случи, туку само на тоа да му помогне на несреќниот човек.

– Јас не ги делам луѓето ниту по национална припадност, по имотната состојба или по било што друго, за мене човек е човек и чувствувам должност да му помогнам на секој кој е во неволја.Така сум воспитан и така ги воспитував и своите три деца, кои сега се возрасни и верувам, добри луѓе. Среќен сум што се се заврши среќно, особен што се работи за млад човек, затоа што да продолжел да лута по мракот и мразот, не верувам дека би издржал уште долго. Кој знае колку прагови одбил пред да стигне до мене и колку луѓе одбиле да му помогнат плашејќи се од којзнае што – додава Слободан.

Актуелно

ДАЛИ НЕРВОЗАТА КАЈ СДСМ Е СЕ ПОГОЛЕМА : Инцидент на собирот на СДСМ во радовишко Дедино каде реагирало обезбедувањето на Зоран Заев!

После пазарот во Тетово, Заев доживеал слична судбина и на собирот во општина Конче. Таму лично се обратил претседателот на...

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Крива Паланка

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, вечерва оствари средба со жителите на Крива Паланка. Следете го во живо...

(Видео) И Ники пролупа, не е лесно кога треба да одговараш за велепpeдавство

Досега невидено издание во јавноста на министерот за надворешни работи Никола Димитров кој на вчерашниот предизборен митинг на СДСМ покажа многу емоции кои досега...

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Кратово

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, и кандидат за премиер на Република Македонија, Христијан Мицкоски, денес оствари средба со жителите на Кратово. Следете го во живо неговото...

(Видео) Избришана последната “бoмбa” со “кoмбинaциитe” на Заев за промена на името

Видео платформата Јутјуб од непознати причини го урнала профилот од кој беше објавена последната бомба за Зоран Заев во која тој зборува како се...

Повеќе вести