Слобода на говор на дело: Новинарка ocyдена на шест месеци зaтвop за откривање медицински тајни

Поврзано

ЦЕЛА ПЛАНЕТА ЗБОРУВА ЗА ОВА: Кој го бакна принцот Чарлс додека во солзи го погpeбуваше својот татко

Светот втор ден не престанува да зборува за погребот на принцот Филип. Денеска во центарот на вниманието се принцезата Кејт...

Од утре Грција ги отвара границите за српските граѓани

Со последната одлука Србите во Грција ќе можат веќе од понеделник со потврда за вакцинација или негативен ПЦР тест-...

На погребот на неговиот дедо: Кралицата го спаси од срам принцот Хари

Принцот Филип беше погребан вчера. Неговото семејство достојно го придружуваше до вечното почивалиште и во согласност со епидемиолошките мерки...
- Advertisement -

Белорускиот суд денеска ја осуди новинарката Катерина Боришевиќ на шест месеци затвор за откривање медицински тајни.

Таа е осудена за напишан текст што се разликува од официјалниот извештај на надлежните органи за смртта на демонстрантот Роман Бондаренко, кога властите рекоа дека тој бил „пијан кога починал“.

Боришевиќ објави дека немало алкохол во крвта на демонстрантот Бондаренко кога починал.

Артјом Сорокин, лекарот кој го даде медицинскиот извештај за смртта на Бондаренко, беше суспендиран.

Смртта на Бондаренко (31) стана централна тема за време на повеќемесечните протести против белорускиот претседател Александар Лукашенко, кој и нареди на полицијата да ги разбие демонстрациите, по што Западот воведе санкции кон Белорусија.

Властите соопштија дека откривањето информации за смртта на Бондаренко претставувало закана за националната безбедност.

Latest News

Двојни стандарди на Мaричиќ: Кога обичните луѓе пpekpшуваат кapaнтин, 2000 евра kaзна, кога СДСМ го прави тоа, се нарекува херојски чин

Министерот за правда, Бојан Маричиќ на својот Фејсбук профил го поздрави, како што вели тој херојскиот чин на пратеничката...

More Articles Like This