Словенија го произведе првиот 100 отсто електричен авион

Поврзано

Избoдeн до cмрт мигpaнт во бегaлскиот камп на грчкиот остров Лезбос

Во инцидeнт во бегaлскиот камп Мориа на Лезбос, во текот на ноќта до смрт било избодeно со нoж 19-годишно...

Меркел и Макрон организираат самит за Косово

Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон, на 10 јули ќе организираат видео самит на претставниците на...

Таткото на српскиот министер за внатрешни работи ја зaгyби биткaтa со кoрoнaвиpycот

Во Белград како последица на коронавирусот почина таткото на министерот за внатрешни работи на Србија, Небојша Стефановиќ, Бранко Стефановиќ. Како...

Словенечката компанија Пипистрел го произведе првиот 100 отсто електричен сертифициран авион, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Се работи за мал спортски авион, комплетно напојуван од батерија за кој Европската агенција за безбедност во воздухопловството (ЕАСА) ги исполнува највисоките стандарди за безбедност во летањето.

Од компанијата изјави дека во некои сегменти ова летало има далеку подобри безбедносни карактеристики од конвенционалните летала. Инженерите на компанијата уште од 2007 година работат на развој на електрични летала, а со овој успех сметаат дека направиле историја.

Авионот наречен „Велис Електро“ веќе се произведува за купувачи во седум држави, а од Пипистрел најавуваат дека првично ќе се изработат 31 авион.

– Сертификатот кој го добивме е првиот чекор кон комерцијална употреба на електрични авиони, а ова е есенцијално доколку сакаме еколошки авиосообраќај. Се работи за многу, а за разлика од другите, нашиот не произведува штетни гасови, изјави основачот и извршен директор на Пипистрел Иво Баскарол.

Дел од словенечките медиуми објавувајќи за овој успех напишаа дека со овој електричен авион, Пипстрел ги претркал гигантите Боинг и Еирбас.

Актуелно

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во...

(Во живо) Бoмбa на Љупчо Палевски, приcлyшкyвани и следени новинари, политичари и активисти на „Бојкотирам“

Во „Public Room“ на прес конференција, Љупчо Палевски открива дека во период пред референдумот биле прислушкувани и следени, новинари, политичари и активисти на движењето...

Брима Галуп воопшто не спровела анкета, СДСМ „води“ само на непостоечки анкети!

Новинарот Горан Момировски во емисијата „Заспиј ако можеш“ откри скандал од невидени размери споделувајќи со македонската јавност дека Брима Галуп воопшто не спровела никаква...

Мицкоски до Заев: Ќе морате да ја докажувате Вашата невиност пред cуд, одговорност мора да има

На вечерашниот тв дуел гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ г. Христијан Мицкоски, кој зборуваше за реформите во судството, како и за одговорноста која што ќе...

Мицкоски: Cо заокружување на број 14 ќе се поддржи една поинаква Македонија од оваа која што денеска се случува

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во дебатната емисијата на македонската телевизија посочи дека овие избори се избори во кои што се одлучува за нашата...

Повеќе вести