January 23, 2021, 7:43 am

Словенија започнува масовно тeстирање со aнтигeни тестови за да се идeнтификуваат асимптоматските случаи

Поврзано

Шаp планина повтоpно повод за koнфлиkт – Пpиштина и Белгpад се ckаpаа за Бpезовица

„Изјавата на премиерот на Косово, Авдулах Хоти, дека има намера да вложи 600.000 евра во Ски центарот Брезовица, од...

(Видео) Ckaндал во Хрватска: Ора и песни во ковид центар не почитувајќи ги епидемиолошките мерки

„РТЛ“ објави снимка од забава во болничката болница Дубрава, каде медицинските сестри и придружниот персонал пеат, танцуваат и пијат...

Дур Шилегов си игра мајтап со Скопјани, Белград добива метро

Министерот за финансии на Србија, Синиша Мали, денес соопшти дека изградбата на првата линија на белградското метро од Железник...
- Advertisement -

Владата на Словенија нарачала 1,5 милиони брзи антигени тестови за коронавирус, кои треба да започнат да се користат оваа година, рече министерот за здравство Томаж Гантар по седницата на владата.

Тестирањето во старечките домови и здравствените установи започнало порано, а сега е наменето за тестирање на граѓаните кои сакаат и за кои услугата ќе биде бесплатна, но првенствено работниците во важните професии: наставниците во училиштата, полицијата и војската, а можеби и вработените во компаниите каде се појавуваат заразени или поголем број пациенти, објави Гантар.

Ќе се изврши масовно тестирање со антигени тестови затоа што Словенија нема доволен број ПЦР тестови, со цел подобро да се контролира ширењето на вирусот кај популацијата и да се идентификуваат асимптоматските случаи, со што се обидуваат да го намалат вториот епидемиски бран, објасни Гантар.

Тој потврди дека на денешната седница, Владата е воспоставен и план за постепено отворање на одредени активности и ублажување на веќе важечките анти-епидемиски мерки, што е строго поврзано со падот на бројот на дневни инфекции и состојбата на пополнетост на ковид болниците.

Гантар потврди дека епидемиолошката состојба е сè уште тешка, иако бројот на хоспитализирани стагнира и не расте во последните седум дена и дека очекувал повеќе од заострувањето на мерките преземени на крајот на октомври за намалување на бројот на заразени и хоспитализирани.

Според критериумите за олеснување на строгите мерки од планот денеска објавен на Твитер од премиерот Јанез Јанша, Словенија во моментов е во „црна“ фаза на семафорот за мерки за релаксација, бидејќи во просек има 1461 заразени дневно во последната недела, додека во болниците има 1289 пациенти, што сè уште не дозволува намалување на ограничувањата.

За да се случи тоа и земјата да влезе во т.н. „црвена“ фаза, би било потребно бројот на пациенти со ковид-19 во болниците да падне на помалку од 1200, а неделниот просек на заразените дневно на помалку од 1350.

Потоа, според планот на владата, јавниот превоз, културните институции како галерии, музеи и библиотеки ќе бидат делумно отворени, а фризерските салони и некои други услужни активности, како што се маникир и педикир, повторно може да се отворат.

Latest News

Шаp планина повтоpно повод за koнфлиkт – Пpиштина и Белгpад се ckаpаа за Бpезовица

„Изјавата на премиерот на Косово, Авдулах Хоти, дека има намера да вложи 600.000 евра во Ски центарот Брезовица, од...

More Articles Like This