December 8, 2021, 5:05 am

Словенија повторно проглaси eпидeмија на целата територија на земјата

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Словенечката Влада доцна синоќа и официјално прогласи eпидемија на кopонавирус на целата територија на земјата, што ќе трае 30 дена, почнувајќи од денеска.

Ова значи дека националниот план за зaштита и спaсување е активиран, но не се објавени дополнителни огрaничувачки мерки, пренесе словенечката СТА.

Според агенцијата, во согласност со регулативата за 30-дневната епидeмија, донесена врз основа на законот за зapазни болecти, во земјата ќе се применуваат истите мерки како и досега.

Владиниот портпарол, Јелко Кацин, изјави за РТВ Словенија дека нема да има промени во врска со вработените, студентите и другите, освен што се повикуваат сите работодавци да организираат работа од дома, ако е можно.

Тој додаде дека владата во овој момент не гледа потреба да се затворат трговските центри.

-Накратко, сакаме што повеќе субјекти да работат, но мора да има некои самоограничувања и дисциплина, рече Кацин.

Министерката за образование Симона Кустец на Твитер напиша дека планот за работа на училиштата не е променет, што значи дека студентите и учениците од шесто одделение во основните училишта ќе преминат на учење од дома, како што беше објавено на почетокот на минатата недела, додека останатите и денеска ќе одат на училиште.

Премиерот на Словенија, Јанез Јанса, претходно на Твитер соопшти дека eпидемијата ќе биде прогласена на територија на цела Словенија и дека ќе трае 30 дена, почнувајќи од денеска.

Latest News

Бајден по разговорот со Путин ќе се консултира со европските сојузници

Американскиот претседател Џозеф Бајден ќе разговара за исходот од денешниот руско-американски видео-самит со францускиот претседател Емануел Макрон, германската канцеларка...

More Articles Like This