August 14, 2020, 7:15 pm

СНАЈПЕРСКАТА ПУШКА КОЈА ИМ ПРЕСУДИ НА ТЕРОРИСТИТЕ: МТс-116м, една од најдобрите снајперски пушки кои го свртеа текот на војната во Сирија!

Поврзано

Xocпитализиран братот на Доналд Трамп, се шпeкулира дека е многу болeн

Помладиот брат на американскиот претседател Доналд Трамп, Роберт, е xоспитализиран во Њујорк, објави денеска Белата куќа без дополнителни информации. Портпаролот...

Помпео бapa пpoдoлжyвaњe на eмбapгoтo на извoз на opyжјe во Иран

Неопходно е да се продолжи ембаргото за извоз на оружје во Иран, нагласи денеска американскиот државен секретар Мајк Помпео. –...

Oткaжaн мeмopиjaлниот нaстaн зa одбeлeжувaњe нa 11 Сeптeмври вo САД

Инсталацијата што прави два столба од светлина што ги симболизираат Кулите-близначки на Светскиот трговски центар, го осветлуваше Њу Јорк...
- Advertisement -

Напредокот на Сириската армија против терористите не само што беше поддржано од Руските воздушни удари, туку и со врвно пешадиско оружје од Руско производство, пренесува Росискаја Газета цитирајќи медиумски извештаи.

mts_116m
Најновиот МТс-116М снајпер е забележана како ја користи женската единица на Сириската армија. Единицата во моментот е вклучена во борби во населбите на Дамаск, во близина на општината Џобар.

Оружјето е произведено од Инструмент Дизајн Биро, една од водечките Руски одбрамбени компании во 1997 година.

Според неговите инженери, МТс-116М е дизајниара да убива цели со максимална прецизност за време на специјални анти-терористички операции. За оваа цел, базирана е на МТс-116 7.62мм болт-акција спортска снајперска пушка. Конструкцијата е унапредена за воените барања.
“”Пушката може лесно да биде прилагодена за било кој снајперист. Има подесувачки кундак, место за поставување на образот и подесив ороз”” – велат од компанијата на нивниот сајт.

Пушката може да се користи во сите временски и климатски услови. Има ефективен дострел од преку 700 метри и тежина од 6.5 килограми со празен магацин. Должината на цевката е 66 центиметри.

За пукање во далечина, пушката е опремена со ПОСП 8х42 дурбин. Достапен е и дурбин за ноќно гледање и нишанење. Се користи снајперска муниција со челично јадро. Пушката е супериорна во однос на нејзините претходници МТс-166М и СВД особено во прецизност.

2 КОМЕНТАРИ

Latest News

Костов: Ова е политички театар, Заев покажа отcyство на елементарна политичка култура

Во вечерашната „Само вистина“ на Канал 5 Телевизија, аналитичарот Сотир Костов во однос на целокупната состојба во државата рече...

Костов: Заев велеше албанските гласови не вредат, ДУИ мора да оди во опозиција, ДУИ е kpиминогeна пaртија време е да ја нaпyшти власта

Аналитичарот Сотир Костов, во вечерашната „Само вистина“ во Канал 5 телевизија иcтакна дека реториката на Заев пред изборите беше дека албанските гласови не вредат,...

СДСМ дeмaнитpa: Не е точно дека е договорен ротациски премиер, ниту поделби на ресори

СДСМ во целост ја дeмантира објавената нeточна вест од страна на Канал 5 телевизија со наслов: Договорен премиер по принципот три години Заев, една...

Xocпитализиран братот на Доналд Трамп, се шпeкулира дека е многу болeн

Помладиот брат на американскиот претседател Доналд Трамп, Роберт, е xоспитализиран во Њујорк, објави денеска Белата куќа без дополнителни информации. Портпаролот на Белата куќа Џуд Дир...

Следете во живо: Пpoтест против поскапувањето на струјата

Следете го во живо на Инфомакс пpoтестот пpотив поскапувањето на струјата. Граѓаните во повеќе градови ширум Македонија меѓу кои и Скопје пpoтестираат против поскапувањето...

More Articles Like This