СНЕГОТ ЌЕ ВРНЕ ДО ЧЕТВРТОК: УХМР во последната прогноза предвидува засилени врнежи од снег!

Поврзано

Денес времето променливо oблaчнo, попладне нeврeмe со град

Времето претпладне ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и појава на краткотраен дожд, а од пладне нестабилно, на...

Силно невреме со поpоен дожд и грмотевици го зафати скопскиот регион

Силно невреме со пороен дожд и грмотевици го зафати Скопје и скопскиот регион. За само кратко време над Скопје...

Денес не очекува сончево веме во претпладневните часови, попладне нecтaбилнo со пoрoен дожд

Времето претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне променливо облачно и нестабилно на повеќе места со...

Управата за хидрометеоролошки работи информира за висината на снежната покривка во Македонија измерена во 20 часот. Согласно податоците, во Маврово има 60 сантиметри снег, 36 Пожаране, 25 Ѓуриште, 21 Берово, 15 Крива Паланка, 14 Струмица, 11 Битола, 10 Тополчани, 6 Претор, 5 Виница, 4 Прилеп, 2 Демир Капија, 1 Штип.

sneg-640x426

Температури над нулата се измерени во Охрид (3) и Гевгелија (2), а 1 степен во Демир Капија и Виница. Нула степени е во Битола, Струмица, Прилеп, Тетово, Скопје, Претор и Штип.

Минусни температури се регистрирани во Крива Паланка, Берово, Тополчани (-1), Пожаране, Ѓуриште (-2)и Маврово (-5).

До крајот на денот нè очекува претежно облачно и студено време со повремени врнежи од дожд особено во западните и јужните делови, а во крајниот југоисточен дел врнежите ќе бидат од дожд и снег.

Утре времето ќе биде облачно со повремени снежни врнежо, само на пониските места на југоисток врнежите ќе бидат од дожд и снег. Температурите ќе се движат од минимални -6 ди максимални 5 степени.

Во наредните денови нашето подрачје ќе биде под влијание на серија влажни воздушни бранови од Медитеранот што ќе предизвика претежно облачно и релативно студено време со повремени врнежи од снег, а во во крајните југоисточен делови врнежите ќе бидат од дожд и снег.

Врнежите ќе бидат со променлив интензитет, а пообилни се очекува да бидат во јужните и југоисточните делови. Најмногу врнежи се очекуваат во среда и четврток кога ќе има и значителен пораст на снежната покривка за 20 до 30 сантиметри нов снег.

Стабилно и суво време се очекува од петок.

Актуелно

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Иловица

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Иловица. Неговото обраќање...

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Василево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Василево. Неговото обраќање во живо можете да го...

(Видео) Шекеринска e поголем лaжгo од Зоран Заев

Денес на Јутуб беше објавено видео кое ги демантира сите обвинувања на Радмила Шекеринска кон Инфомакс за ширење на наводни лажни вести. Имено на...

Се намалува бројката, 78 нови зapaзени од Koвид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на позитивни на Ковид-19. Во истиот период се починати пет...

(Видео) Шекеринска и Јанева во домот на Боки 13, сепак не се познавале само од телевизија

На мрежата Јутуб се појави видео на кое што се гледа вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска во друштво на Катица Јанева и...

Повеќе вести