СНЕЖЕН ФЕСТИВАЛ: Направен цел град од мраз

Поврзано

Нашите баби никогаш не знаеле за стрес, а причината е едноставна

Баби или прабаби, за кого како. Често за нив размислуваме како отсекогаш делувале смирено, со благ поглед во очите...

Ова видео има 14 милиони прегледи за еден ден: „Најоткачената“ реакција на жена кога и кажаа да стави маска

Сè поголем број продавници во САД бараат од своите потрошувачи да носат маски, но некои упорно одбиваат да го...

ЗАБАВА(Видео) Неверојатна сцена: Орел грабна ајкула

Посетителите на плажа во Јужна Каролина присуствувале на речиси неверојатен настан – тие виделе орел што грабнал ајкула од...

Снежниот фестивал „Харбин ајс сноу“ ( Harbin Ice Snow) претставува мала зимска бајка во која дефинитивно ужива секој посетител.

h02_21484415

Она што го прави посебен овој фестивал е што цел еден град се прави само од мраз.Фестивалот првпат се одржал во 1985-та година, а оттогаш па навака, секоја година се одвива во Харбин, еден од најстудените региони во Кина.Мразот обично се собира близу реката Сунгари која поминува низ самиот град и од неа се прават најубавите скулптури.

harbin-ice-festival1

Оваа година главна атракција е замрзнатиот дворец висок 26 метри, составен од илјадници коцки мраз тешки 250 килограми.

images-1

Овој замрзнат дворец брои 20 катови, на кои се протегаат неколку десетици соби и оддели.

images

Покрај него, по 30ти пат сите посетители на овој фестивал ќе имаат можност да уживаат во снежните фигури изработени со голема прецизност и внимание.

img_504_d20120618102049

Актуелно

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка...

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека се на Стојче Чифлигароски, сопственик...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

Повеќе вести