СНЕЖНИ ВРНЕЖИ ЈА ЗАТВОРИЈА ЗА ПОСЕТИ АЈФЕЛОВАТА КУЛА

  • February 7, 2018

Силните снежни врнежи ја затворија Ајфеловата кула, објави Гардијан.

epa06498392 Snow blankets the Champs de Mars parc in front of the Eiffel Tower in Paris, France, 05 February 2018. Temperatures dropped with snow flurries around the capital. EPA/IAN LANGSDON

Првиот потешка студ за оваа зима во земјата доведе до транспортни проблеми во северниот дел на Франција.

Не патуваат привремено и школските автобуси.  Се очекува снежните врнежи  денеска да се интензивираат.   Во 27 одделенија е издадено предупредување за влошување.
Истовремено  нивото на реката Сена во Париз достигна врв Претходно ова утро нивото на реката се искачи на 5,84 метри .

Потсетуваме и  дека во јануари поројните дождови предизвикаа поплави во француската престолнина Париз и ги принудија властите да затворат голем број музеи.  Нивото на реката Сена достигна рекордно ниво и  се преземаат  итни мерки.

Претходно «
Следно »