August 15, 2020, 5:04 pm

СНИМКА ОД ПРОТЕСТОТ ВО ВЕЛЕС: Велешани протестираа пред домот на пратеникот Панче Иванов од СДСМ

Поврзано

Oпштинa Бутел лидep во пpивpeмeни вpaбoтyвaњa, пoткyп или пoтpeбa?

Општина Бутел е лидер во привремените вработувања на ниво на територија на државата, втора на листата е УЈП, следува...

Кoрoнaвиpyc во пcихиjaтpиcкaтa бoлницa во Демир Хисар, пoчинa пaциeнткa, 12 се зaрaзeни

Корона вирусот влезе во Психијатриската болница во Демир Хисар каде се заболени 12 пациенти, а една штитеничка почина како...

Цpниoт билaнc и нaтaмy pacтe – Рeгиcтpиpaни 141 нoвoзaбoлeни и 4 пoчинaти лицa од Koвид-19

Во последните 24 часа се направени 2006 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 51 Куманово 19 Дебар...
- Advertisement -

Стотина граѓани се собрале пред домот на пратеникот на СДСМ од Велес, Панче Иванов, за да протестираат поради тоа што тој гласал за законот за двојазичнот.

Со скандирање „Уа, предавни“, „Како мислиш да излезеш“, „Си ја оцрни фамилијата“, „Клетва до седмо колено“ вечерва поголема група на граѓани протестираа поради како што велат „предавството на македонскиот народ“. Пред домот на Иванов е забележително и засилено присуство на полиција.

Неговиот дом го обезбедува кордон од дваесетина полицајци.

До редакцијата на Република пристигнаа и две аматерски фотографии на кои може да се забележат граѓани пред домот на Иванов.

Како што дознава Република, незадоволните граѓани на сличен начин, преку мирни протести пред домовите на пратениците го искажуваат своето незадоволство и во другите градови.

Инаку, кордони со полиција и вечерва се поставени пред домовите на пратениците од СДСМ кои вчера гласаа за законот за двојазичност, дознава Република од терен.

Полициското присуство е дополнително засилено од синоќа а полицијата вечерва го обезбедува и седиштето на СДСМ во Скопје како и штабовите на партијата низ градовите.

Во исто време, пратеникот од власта Ферид Мухиќ изјави дека заедно со останатите колеги од СДСМ се договориле денеска да се кријат дома и да не ја иритираат јавноста.

-Со колегите пратеници се договоривме да седиме дома. Нема да побарам заштита, предраматично е да се размслува и да се зборува за ова. Најлошо е што може да има сериозни елементи, за кои треба да се размисли. Немав заштита изминатата вечер, но се договоривме да не се движиме многу во јавност, за да не иритираме – изјави Мухиќ.

2 КОМЕНТАРИ

Latest News

Oпштинa Бутел лидep во пpивpeмeни вpaбoтyвaњa, пoткyп или пoтpeбa?

Општина Бутел е лидер во привремените вработувања на ниво на територија на државата, втора на листата е УЈП, следува...

Кoрoнaвиpyc во пcихиjaтpиcкaтa бoлницa во Демир Хисар, пoчинa пaциeнткa, 12 се зaрaзeни

Корона вирусот влезе во Психијатриската болница во Демир Хисар каде се заболени 12 пациенти, а една штитеничка почина како потврден позитивен случај, а тоа...

Kpитичнo во Индиja – Bо eдeн дeн peгиcтpиpaни peкоpдни 65 илjaди нoвoинфициpaни со Koвид-19

Индиското Министерство за здравство во саботата информираше дека најмалку 65.002 лица биле позитивно тестирани за Ковид-19 во текот на изминатиот ден, при што вкупниот...

Цpниoт билaнc и нaтaмy pacтe – Рeгиcтpиpaни 141 нoвoзaбoлeни и 4 пoчинaти лицa од Koвид-19

Во последните 24 часа се направени 2006 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 51 Куманово 19 Дебар 2 Штип 15 Прилеп 6 Тетово 6 Струга 16 Велес...

KOЛУMHA HA COTИP KOCTOB: Пpeгoвopи со пoceбни потреби и бapaња

Несоодветната политичка култура ќе биде главната пречка за вистински демократски промени во земјите на Југоисточна Европа Габриел Алмонд, 1988г. Сведоци сме на штетни дворски и политички игри...

More Articles Like This