(Снимки од терен)ЗАВРШИ НАЈКРВАВАТА БИТКА ВО СИРИЈА: Алепо е ослободено од терористи, народот слави на улиците!

  • December 13, 2016

Воените операции во источно Алепо се завршени, а Сириската влада ја поврати контролата над регионот, изјавил Рускиот амбасадор во Обединетите нации Виталиј Чуркин

alepo_vojska

„Според посоледните информации кои ги имаме добиено во последниот час, воените дејствија во источно Алепо се завршени, затоа нема потреба од некакви посебни прекини на огнот или специјални хуманитарни операции“ рекол Чуркин додавајќи дека „Сириската влада ја презема контролата врз источно Алпео, и сега доаѓа етапа на практично пружање на хуманитарна помош“.

Чуркин претходно изјави дека милитантите во околината го напуштале Алепо преку претходно обезбедени коридори. Пред тоа, вооружените групи барале од Сириската армија дозвола за да го напуштат градот.

Во последните месеци, Алепо стана главна точка во која се спроведуваа најголемите битки помеѓу Сириските сили и милитатите. Во вторникот, Рускиот центар за помирување изјави дка Сириските власти контролираат повеќе од 98% од територијата на Алепо, а милитантите се наоѓале во област помала од три квадратни километри.

https://www.youtube.com/watch?v=wo2qOxFQTVw

 

Претходно «
Следно »