January 17, 2021, 9:44 am

Сноуден наскоро со руско државјанство

Поврзано

Фејсбук и инстаграм ги одблokираа профилите на Трамп

Фејсбук и Инстраграм му ги вратија профилите на актуелниот американски претседател Доналд Трамп кому му беа претходно блокирани. Претходно, Марк...

(Видео) Илјадници мигpaнти од Хондурас се упатија кон американските граници

Илјадници мигранти од Хондурас во колони тргнаа кон американските граници надевајќи се дека новиот претседател, Џо Бајден, ќе ги...

Hoceл доволно opyжје за цела чeтa: Уапceн потенциjaлен атентaтop на Бајден во Вашингтон

Полицијата во Вашингтон, во петокот, уапси маж од Вирџинија, кој наводно се обидел да помине низ безбедносен пункт со...
- Advertisement -

Свиркачот на Националната Безбедносна Агенција (НСА), Едвард Сноуден, ќе поднесе барање за руско државјанство во скорешна иднина и во моментов собира документи за таа цел, изјави денес за Спутник неговиот адвокат Анатолиј Кучерена.

„Сноуден собира документи за добивање руско државјанство и ние ќе поднесеме барање за натурализација“, рече Кучерена.

Адвокатот додаде дека списокот со потребни документи е доста долг и вети дека ќе ја извести јавноста откако сè ќе биде подготвено. Кучерена се пофали и со познавањето на рускиот јазик на неговиот клиент, што е потребно за да се добие државјанство.

„Да, се разбира, добро е … [тој] е брз во потфатот“, рече адвокатот.
Во 2013 година, Сноуден иницираше голем меѓународен скандал откако во весниците „Вашингтон пост“ и „Гардијан“ публикуваа тајни информации за разузнавање на САД и Велика Британија како и за постоењето на обемни програми за надзор.

Тој беше принуден да ги напушти Соединетите држави за Хонг Конг, а потоа и за Москва каде што помина извесно време во транзитната зона на аеродромот Шереметјево.

Latest News

Фејсбук и инстаграм ги одблokираа профилите на Трамп

Фејсбук и Инстраграм му ги вратија профилите на актуелниот американски претседател Доналд Трамп кому му беа претходно блокирани. Претходно, Марк...

More Articles Like This